de ligging van bovengrondse- en ondergrondse kabels en leidingen. Om in deze behoefte te voorzien werd in een aantal gemeenten reeds een centrale leidingen registratie ingevoerd. Volgens een studiecommissie dient centrale leidingenregistratie in geheel Nederland te wor den ingevoerd, waarbij alle kabels en leidingen op de een of andere wijze geregistreerd worden d.m.v. registers en kaarten. Deze registratie kan volgens de ontwerp-wet op de leidingenregistratie in 3 fasen worden in gevoerd: fase 1: registratie van alle leidingbeheerders per oppervlakte-eenheid, bij te houden door het Kadaster, fase 2: centrale registratie van belangrijke en gevaarlijke leidingen door het Kadas ter. fase 3: centrale registratie van alle leidingen door het Kadaster resp. grote- en mid delgrote gemeenten. Een volledige leidingenregistratie vindt dus eerst plaats in fase 3. In deze fase worden alle leidingen, te beginnen met de leidingen in de bebouwde kommen, in registers omschreven en op kaarten aangegeven. Alle leidingen dienen hiertoe op een verant woorde wijze te worden ingemeten en gekaar- teerd. De leidingkaarten worden als volgt opgezet: moederkaart: topografie deelcalque: gas deelcalque: water deelcalque: elektriciteit (laagspanning) deelcalque: elektriciteit (hoogspanning) deelcalque: olie deelcalque: telefoon deelcalque: riolering deelcalque: centrale verwarming deelcalque: centrale antenne-inrichting. Als moederkaart fungeert de gemeentekaart, of een vergroting hiervan. De deelcalques wor den op dezelfde schaal op maatvast transparant materiaal vervaardigd. Via een afdruk van de moederkaart met een deelcalque, of een com binatie van deelcalques, bestaat de mogelijk heid om zeer doelgerichte informatie te verkrij gen. Controle op de naleving van de maatvoering van kabels en leidingen De gemeente verleent, als eigenaar en beheer der van openbare wegen en terreinen, vergun ningen aan nutsbedrijven tot het leggen en hebben van kabels en leidingen op overeen gekomen plaatsen. De plaats van de te leggen kabels en leidingen wordt veelal door de af deling weg- en waterbouw in bestaande of ontworpen dwarsprofielen bepaald. De op deze wijze vastgestelde ligging wordt door de land meetkundige afdeling op het terrein uitgezet. De nutsbedrijven dienen gehouden te worden aan een juiste maatvoering van de te leggen kabels en leidingen i.v.m.: een optimaal gebruik van de beschikbare ruimte, een juiste onderlinge afstand tussen de kabels en leidingen, een voldoende afstand t.o.v. ontworpen en ge realiseerde bebouwing, een voldoende afstand t.o.v. ontworpen en uit gezette eigendomsgrenzen, een betrouwbare registratie van de juiste lig ging van kabels en leidingen. Een controle op de naleving van de maatvoe ring blijft momenteel achterwege of wordt slechts incidenteel uitgevoerd door de dagelijks opzichter van de civieltechnische werken in het desbetreffende gebied. Gezien de bovenvermelde overwegingen ware het wenselijk aan de naleving van de maatvoe ring meer zorg te besteden dan thans het geval is. De controle op de naleving van de maatvoering van kabels en leidingen kan door de landmeet kundige afdeling worden verricht. Oppervlaktebepalingen t.b.v. bestemmingsplan nen, exploitatie-opzetten, ophogingen, straat- aanleg en groenvoorzieningen Van de verschillende vlekken in een schetsplan worden door de afdeling stedebouw oppervlak ten bepaald om tot een juiste verdeling van terreinen voor woondoeleinden, winkels, kan toren, bijzondere doeleinden, verkeersdoelein- den en groenvoorzieningen te komen. Soortgelijke oppervlakten worden bepaald door het Grondbedrijf bij het tot stand komen van een exploitatie-opzet. Deze beide oppervlakten worden bepaald op een tijdstip als de hoogste graad van nauwkeu righeid nog niet haalbaar is, hetwelk in dit stadium ook niet noodzakelijk wordt geacht. Wel is het wenselijk, dat deze oppervlakten met elkaar overeenstemmen om geen proble men te krijgen met de financiële haalbaarheid van het plan. 113

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 15