Nota over de landinrichtingswet ter discussie Ontwerp-Landinrichtingswet kan nog dit jaar gereedkomen Het Kabinet heeft zich verenigd met de hoofd lijnen van de Interim-nota Landinrichtingswet. De ministers Mr. A. van der Stee (landbouw en visserij) en Drs. J. P. A. Gruyters (volks huisvesting en ruimelijke ordening) zullen de nota een dezer dagen aan de Staten-Generaal aanbieden. Het ontwerp-Landinrichtingswet zal naar verwachting eind 1976 gereed kunnen zijn, en wel gelijktijdig met de voorgenomen publicatie van het derde deel van de Derde Nota over de Ruimtelijke Ordening en de daar bij behorende structuurschets voor het lande lijke gebied. Teneinde bij de uitwerking tot wetsontwerp rekening te kunnen houden met de reacties van belangstellenden, in het bijzonder van de betreffende bestuurs- en adviescolleges, instan ties en organisaties, wordt de Interimnota nu ter discussie gesteld. Tot 1 juli 1976 kunnen adviezen en commen taren bij de minister van Landbouw en Visserij worden ingediend. Waarom een Landinrichtingswet De commissie Landinrichtingswet, drie jaar geleden ingesteld, heeft met deze nota haar werk voorlopig afgerond. De Landinrichtings wet zal de Ruilverkavelingswet moeten ver vangen als instrument voor de inrichting van landelijke gebieden. De problematiek is bekend: de functie van het landelijke gebied is uit gegroeid tot veel meer dan alleen agrarisch; de belangenafweging dient duidelijker te worden geënt op de ruimtelijke ordening; de besluitvorming moet worden aangepast aan het karakter van het project en de be langen die in het geding zijn; de problemen van grondverwerving en -beheer vragen om een oplossing; de procedures moeten overzichtelijk en hanteerbaar blijven. Wat is landinrichting? In de nota zijn voorstellen ontwikkeld voor wettelijke procedures voor een projectmatige aanpak van inrichtings- en beheersproblemen, waarbij het planningsproces zoveel mogelijk ruimte voor nieuwe ontwikkelingen dient te bieden, maar tevens de rechtszekerheid niet in het gedrang mag komen. Het begrip landinrichting omschrijft de com missie als volgt: „het projectgewijs, binnen het kader van de ruimtelijke ordening, inrichten van delen van het landelijke gebied voor nieuwe, dan wel meer geschikt maken voor bestaande doeleinden" Ruimtelijke ordening en landinrichting In de Interim-nota wordt de nadruk gelegd op het programmatisch karakter, dat streekplan nen naar verwachting steeds meer zullen krij gen. Het streekplan zal de hoofdlijnen aan geven, waarop het landinrichtingsprogramma moet worden afgestemd. In de voorgestelde procedures voor ruilverkaveling en herinrich ting is de onderlinge afstemming tussen streek plan en landinrichtingsprogramma geregeld. Daarbij wordt ervan uitgegaan, dat gewoonlijk aan de vaststelling van het landinrichtingspro gramma, het streekplan of een herziening ervan ten grondslag ligt. Ook de verhouding tussen landinrichtingsplan en bestemmingsplan vraagt om nadere regelin gen. Indien deze plannen uiteen (dreigen te) lopen, zullen Gedeputeerde Staten moeten be slissen, welke oplossing dient te worden ge kozen. Teneinde daartoe de nodige aanwijzin gen mogelijk te maken, zal ook de Wet op de Ruimtelijke Ordening ter zake moeten worden aangepast. Aparte beheerswet In aansluiting op de voorstellen in de „Nota betreffende de relatie tussen landbouw en na tuur- en landschapsbehoud" wordt een aparte wettelijke regeling voorgesteld ten behoeve van het beheer van gronden met functies van natuur- en landschapsbehoud. De wettelijke regeling zou met name moeten voorzien in de bescherming van de individuele burgers en te vens meer zekerheid kunnen bieden op langere termijn, o.a. ten aanzien van de mogelijkheden van verlenging. De materie van de beheersovereenkomsten maakt enerzijds onderdeel uit van het land bouwbeleid, anderzijds van het beleid voor natuur- en landschapsbehoud. De wettelijke regeling zal dan ook onder medeverantwoorde- 115

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 17