lijkheid van de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk tot stand moeten komen. Grondverwerving, voorkeursrecht en onteigening In landinrichtingsprojecten kan door de be schikking over gronden voor de landbouw zo wel de ruiling van gronden als de bedrijfs- vergroting beter verlopen, terwijl de verwezen lijking van niet-agrarische doeleinden belang rijk wordt bevorderd. Naast de mogelijkheden voor grondverwerving, zoals die in de huidige ruilverkavelingen plaatsvindt, worden in de Interim-nota twee nieuwe mogelijkheden ge noemd: te weten een voorkeursrecht voor de overheid en de mogelijkheid tot onteigening in het kader van herinrichting. Een voorkeursrecht voor de overheid ter ver werving van gronden in landinrichtingsgebie- den wordt in overweging gegeven. Voorgesteld wordt om het voorkeursrecht alleen selectief toe te passen, afhankelijk van de verwachte noodzaak en van de beoordeling van het aan bod in het betrokken gebied. De stichting Be heer Landbouwgronden lijkt, gezien haar taak, de aangewezen overheidsinstantie om het voor keursrecht op grond van de Landinrichtingswet uit te oefenen. Verder wordt voorgesteld de onvrijwillige grondafstand ten behoeve van de uitvoering van wegen en waterlopen en ten behoeve van de toewijzing van kavels aan openbare licha men voor ruilverkaveling te handhaven. Het maximum van beide zou samen niet meer dan 5% van de waarde van het blok mogen be dragen. Ten behoeve van herinrichting kan de aftrek voor wegen en waterlopen eveneens worden gehandhaafd. Aangezien de behoefte aan grondverwerving voor andere dan agrari sche doeleinden genoemde 5% te boven kan gaan, wordt voorgesteld om in de herinrichting de mogelijkheid tot onteigening in te voeren. Daartoe zou aan de Onteigeningswet een titel moeten worden toegevoegd, op grond waarvan de onteigening ter verwezenlijking van een landinrichtingsplan mogelijk is. De procedures Naast de te handhaven procedures voor de ruilverkaveling wordt op grond van de veel zijdige doelstelling van de gewenste inrichting in verschillende gebieden een nieuwe proce dure voorgesteld voor herinrichting van een gebied. Opklimmend naar mate zij meer ingrijpen, kunnen de voorgestelde procedures als volgt worden gerangschikt: - de ruilverkaveling bij overeenkomst (ka velruil); de ruilverkaveling; de herinrichting. De ruilverkaveling In de Landinrichtingswet zullen de ruilverka veling bij overeenkomst en de ruilverkaveling uit kracht van wet uit de Ruilverkavelingswet 1954 worden overgenomen. Voor gebieden, waar na afweging van de belangen in het kader van plannen van ruimtelijke ordening, land bouwkundige doelstelling domineren, is ruil verkaveling de aangewezen vorm van land inrichting. Voor de wettelijke ruilverkaveling zal het besluit tot uitvoering op dezelfde wijze aan de grondeigenaren en -gebruikers worden overgelaten, als in de recent gewijzigde Ruil verkavelingswet is geregeld. De algemene pro cedure van de wettelijke ruilverkaveling zal alleen op onderdelen worden gewijzigd, waar ervaringen en veranderde zienswijzen daartoe aanleiding geven. Bijvoorbeeld zou het in het voornemen kunnen liggen tot het wettelijk regelen van bijzondere vormen van ruilverkave ling, die vooral ten doel hebben de procedures te bekorten. Hierbij wordt gedacht aan: projecten zonder of met in beperkte mate uit te voeren werken: de administratieve ruilverkaveling; projecten, waarvoor na een meer uitvoerige voorbereiding een versnelde uitvoeringspro cedure wordt nagestreefd: de eenvoudige ruilverkaveling. Bij de laatstgenoemde vorm van ruilverkave ling wordt gedacht aan een procedure waarbij de onderdelen, die onder de huidige wet tijdens de uitvoering plaatsvinden, naar de voorberei dingsperiode worden verschoven. Hierdoor kan worden bereikt, dat de gerechtigden vóór de stemming meer geïnformeerd zijn over het ruil verkavelingsplan en derhalve beter gemotiveerd kunnen stemmen. Tevens kan de uitvoerings duur worden verkort, hetgeen vooral voor de in de ruilverkaveling betrokken boeren van groot belang moet worden geacht. De herinrichting In de Landinrichtingswet zal de herinrichtings procedure worden geïntroduceerd als vorm van landinrichting van gebieden, waar naast agrarische in sterke mate niet-agrarische doel stellingen moeten worden behartigd. Volgens de voorstellen dient de herinrichting dan ook 116

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 18