Het instrument van de herindeling van liet landelijk gebied door Ir. WJ. J. van Lent, hoofd van de afdeling Ruilverkaveling en Landinrichting van de Centrale Directie van het Kadaster en de Openbare Registers. In het eerste deel van de derde nota over de Ruimtelijke Ordening, de Oriënteringsnota, wordt o.m. het voornemen bekend gemaakt een structuurschema (1) voor de landinrich ting voor te bereiden, waarin het Iandinrich- tingsbeleid op lange termijn zal worden uiteen gezet. Geconstateerd wordt (2) dat aanpassing van het wettelijke instrumentarium noodzake lijk is. De Ruilverkavelingswet 1954 biedt een goede basis, doch als instrument van landinrichting is zij aan bepaalde grenzen gebonden. Dit ver klaart de instelling van de commissie Land inrichtingswet (3) eind 1972 door de minister van Landbouw en Visserij en de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Opdracht aan de commissie is, kort samenge vat, een concept-ontwerp Landinrichtingswet op te maken. Deze volledig ambtelijke commis sie is voornemens een interim-rapport aan ge noemde ministers uit te brengen. Het is met re delijke zekerheid te verwachten, dat dit inte rim-rapport waarin de hoofdlijnen van de Landinrichtingswet worden ontwikkeld, in 1975 zal verschijnen en ter algemene discussie zal worden gesteld**). Dat de inrichtingswerkzaamheden zich in Ne derland niet beperken tot het landelijk gebied blijkt uit de aankondiging van een stadsver- nieuwingswet door de regering. Door een door de minister en staatssecretaris van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening in 1972 inge stelde werkgroep (4) is inmiddels gerappor- teerd en een voorontwerp van wet ter algeme ne discussie gesteld. Dit alles moge een bewijs vormen dat de rege ring de inrichting van stad en land zeer ter harte gaat. De inrichting van het landelijk gebied is niet een activiteit van de laatste tijd. Door de eeu wen heen heeft inrichting plaatsgevonden, uiteraard met een beperkt instrumentarium. Begin van deze eeuw startten de eerste ruil- activiteiten van grond op grotere schaal. Het buitenland was ons in veel gevallen al voorge gaan. Enkele grotere vrijwillige ruilprojecten liepen echter vast op de onwil van één of enkele be langhebbenden. Dit vormde de aanleiding tot het ontwerpen van de eerste Ruilverkavelings wet, welke in 1924 in werking trad. En om u de omvang te schetsen van de ruilverkavelings activiteiten tot heden volgen enige cijfers naar de toestand op 1 januari 1975 (5): Ruilverkavelings activiteiten oppervlakte Uitgevoerd 560.000 ha 19 In uitvoering 570.000 ha 19 In actieve voorbereiding 470.000 ha 16 Aangevraagd 670.000 ha 22 (nog niet in voorbereiding) percentage van de totale oppervlakte cul tuurgrond in Nederland. Derhalve is in totaal ca. 3/4 van het landelijk gebied op een of andere wijze bij ruilverkave ling betrokken. Het kleine ruilverkavelingsblok in het verleden werd gekenmerkt door een enkelvoudig agra risch karakter. Het huidige ruilverkavelingsproject kenmerkt zich door zijn meervoudig karakter. Inleiding gehouden op 24 oktober in Utrecht op het achtste NGL-congres. Noot van de redactie: De interim-nota Land inrichtingswet is onlangs verschenen en ter discus sie gesteld. Op 29 april a.s. wordt over deze nota in Delft een studiedag gehouden. Zie hiervoor verder de agenda. 103

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 5