eerste toepassing van beheersovereenkomsten heeft plaatsgevonden in de ruilverkaveling „Agelo - Reutum" in Overijssel. In 1974 zijn in dit blok gericht op de nieuwe toedeling, 119 overeenkomsten gesloten voor de instandhou ding van bestaande wallen. In totaal heeft deze beheersregeling betrekking op 65.000 m of 382.000 m- wal met een geldelijke tegenpres tatie van totaal ca. 19.000,per jaar. Daar naast is regeling van het beheer via overeen komsten in de ruilverkaveling „de Poel - Hein- kenszand" in Zeeland zeer ver gevorderd. De verbreding van de doelstelling van de ruil verkaveling, de samenhang tussen ruimtelijke ordening en ruilverkaveling en het integreren van het beheer in de ruilverkaveling, maken het noodzakelijk dat het bestaande wettelijk in strumentarium wordt uitgebouwd. En daarom ook het bestaan van de commissie Landinrich tingswet. Een nog overzienbare hoeveelheid literatuur is op dit terrein verschenen. Vooral Prof. Mr. P. de Haan heeft in talrijke publicaties (7) zijn gedachten hierover ontwikkeld. Maar ook tech nisch gezien is van een belangrijke ontwikke ling sprake, n.l. toepassing van de automatise ring op het gebied van de boekhouding en op het gebied van planontwerp. En zo ben ik dan aangekomen op het onder werp van deze dag, het instrument van de her indeling bij inrichting. Het woord herindeling heb ik ontleend aan een rapport van de werk groep Landinrichting van het Landbouwschap (8). waarin onder landinrichting wordt ver staan: „Het geheel van overheidsmaatregelen ter verbetering van de feitelijke gesteldheid van landelijke gebieden door herindeling van het grondgebruik en uitvoering van werken, ten einde deze gebieden meer aan hun agrarische en niet-agrarische doeleinden te doen beant woorden. Onder landinrichting ware tevens te verstaan het maken van een nieuwe indeling volgens tevoren vastgestelde spelregels van een complex gronden, zowel in feitelijke als in ju ridische zin. De spelregels hebben dan betrek king op de deelnemers aan de herindeling, op de grond en de rechten die in de herindeling worden betrokken en op de wijze waarop een en ander zal worden uitgevoerd. Zoals eerder is aangetoond is herinrichting een instrument, dat aan de inrichting van een groot gedeelte van het landelijke gebied d.m.v. ruil verkaveling gestalte heeft gegeven. Met herindeling van gronden kunnen verschil lende doelen worden bereikt, waarvan als voornaamste kunnen worden genoemd het ver beteren van de structuur van de individuele landbouwbedrijven, het scheppen van voor waarden tot het doelmatig functioneren van de landbouwbedrijven in het betreffende gebied en het zo goed mogelijk aanpassen of zonodig opheffen van nadelige gevolgen voor de land bouwbedrijven tengevolge van uitvoering van werken van algemeen belang als rijks- en pro vinciale wegen, dorps- of stadsuitbreiding, landschap en recreatie. Uit deze opsomming blijkt dat 3 soorten van belangen zijn te onderscheiden: het individuele belang, ofwel het belang van de boer bij het goed functioneren van zijn bedrijf; het gemeenschappelijk of corporatieve be lang, d.w.z. het gezamenlijke belang van de in het gebied werkende landbouwers bij een goede ontsluiting en ontwatering; het algemeen belang, ter behartiging van belangen van derden in de meest brede zin, zoals wegen tussen steden, een mooi land schap, een goed milieu. Beperkt het doel van de herindeling zich tot een klein aantal individuele belanghebbenden dan kent de praktijk het instrument van de ka velruil. Kavelruil is een eenvoudige ruilverka velingsovereenkomst met het enkelvoudige doel van verbetering van de landbouwbedrijfsstruc tuur door vrijwillige ruil van grond. Het cul tuurtechnische werk is zeer beperkt. Neemt het aantal belanghebbenden toe dan blijkt het pro ject via de vrijwillige medewerking d.w.z. vol ledige instemming van alle direct belangheb benden, moeilijk en moeizaam te realiseren. Vele jaren hebben cultuurmaatschappijen als Koninklijke Nederlandse Heide Mij., Grontmij en Oranjewoud zeer belangrijk werk op dit terrein verricht. Op 1 januari van dit jaar was aan vrijwillige ruilverkavelingsovereenkomsten in totaal 47.000 ha uitgevoerd en 11.000 ha in uitvoering. Maar de toenemende persoonlijke betrokkenheid van de belanghebbende land bouwers en eigenaren, de toegenomen kritische opstelling, het ontbreken van sanctiemogelijk heden en de lange tijdsperiode welke het slui ten van een totale overeenkomst vraagt, zijn oorzaken dat grotere ruilverkavelingsovereen komsten (van 100 tot 1.000 ha) praktisch niet meer tot stand komen. Mede hierdoor wordt verklaard dat naast kavelruil nagenoeg uitslui tend wettelijke ruilverkavelingen worden voor bereid. Voor de uitvoering van een wettelijke ruilver kaveling is de instemming van de eigenaren noodzakelijk. 105

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 7