Meting hiervan geschiedt door het houden van een stemming. De recente wijziging van de Ruilverkavelingswet 1954 is ingegaan op 1 juli j.l. en bepaalt dat voor een besluit tot ruilver kaveling wordt vereist, hetzij de meerderheid van de hoofdelijk uitgebrachte stemmen, hetzij de meerderheid van de oppervlakte waarvoor een stem werd uitgebracht. Een groot verschil met vroeger, waar de niet uitgebrachte stem men (de thuisblijvers) meetelden. Het dienen van het eerder genoemde algemeen belang heeft in 1954 in de Ruilverkavelingswet een belangrijke plaats gekregen door de moge lijkheid dat tot een maximum van 5% van de totale waarde gronden aan openbare lichamen kunnen worden toegewezen. Aan te nemen valt dat hiermede de grens van het ruilverkavelen via een stemming is bereikt. Ontwerpen van „de Reconstructiewet Midden Delfland" en „Herinrichtingswet Oost Gronin gen en Gronings-Drentse Veenkoloniën" zijn daarvoor een bewijs. De grondafstand voor algemene doeleinden kan dan niet meer uit de algemene korting ko men, maar zal ter plaatse door onteigening moeten worden verworven. De mogelijkheid van een landinrichtingsproject bij besluit van de Kroon, zoals in België, kent ons land thans nog niet. Ik schetste u in het voorgaande de omvang van de toepassing van het instrument herindeling, het doel en enkele problemen. Maar we dienen ons af te vragen of dit instrument nog wel past 106 in het huidige maatschappelijke gebeuren. Ik meen dit bevestigend te kunnen beantwoorden om navolgende redenen: 1. Voordat het project ten uitvoer wordt ge bracht zijn de direct belanghebbenden bekend met de spelregels. Zij weten welke percelen zij inbrachten met de bijbehorende oppervlaktes hun inbrengsitu- atie en zij kunnen ongeveer ook verwach ten welke oppervlakte zij na herindeling ver krijgen. Kortom er is bekendheid met de rechten, wel ke kunnen worden geclaimd. Dit geeft zeker heid. 2. Eigenaren, pachters en huurders zijn volle dig geïnteresseerd in het herinrichtingsgebeu- ren, vanwege hun betrokkenheid bij de zaak. De praktijk levert daartoe nog dagelijks het be wijs. De participatie bij de inspraak voor de ontwerp-plannen is zeer bevredigend, de op komst van rechthebbenden bij wenszittingen voor de toedeling is zeer groot, soms bijna 100%. Door deze betrokkenheid stimuleren zij het herinrichtingsgebeuren. Genoemde betrokken heid geeft een reden te meer om de procedure snel en soepel te doen verlopen, zodat de re sultaten van het werk in korte tijd kunnen wor den waargenomen. 3. De verwerving van de grond door de over heid en de daarvoor benodigde financiering be perkt zich tot de elementen van algemeen be lang, waardoor tijd- en energie-vragende pro cedures van onteigening overbodig zijn en de financiële deelname van de overheid wordt be perkt. Om deze redenen is het instrument van de her indeling (herverkaveling) ook politiek in de be langstelling geraakt. Een werkgroep van het CDA (9) heeft zich in dit verband duidelijk uitgesproken voor herverkaveling bij stadsver nieuwing. Ook naar mijn mening kan het instrument her indeling in stadsvernieuwing een doelmatig middel zijn, vooral in de gevallen waarin eige naren en huurders in belangrijke mate geïnte resseerd zijn bij de resultaten. Hierbij zij nog opgemerkt dat omzetting van eigendom in erf pacht één van de tevoren vastgestelde spelre gels kan zijn. Voor te recontrueren stadsge deelten is het naar mijn mening van belang de mogelijkheid van het sluiten van herindelings overeenkomsten te scheppen analoog aan die bij ruilverkaveling bij overeenkomst. Titel II en enkele artikelen van de bestaande Ruilver kavelingswet kunnen hiervoor model staan. Wil

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 8