men de effectiviteit van de herindelingsover eenkomst vergroten, dan moet worden nage gaan in hoeverre sanctiemogelijkheden tot vast stelling en uitvoering van reconstructieplan en herindelingsplan bij onredelijkheid van de eige naar of huurder kunnen worden toegepast. Bo vendien moet in het technische vlak de garan tie kunnen worden geboden voor een in tijds duur uitgedrukte korte procedure. Zowel voor het uitvoeren van ruilverkaveling in het landelijk gebied als bij de reconstructie in stedelijk gebied is het met succes toepassen van het instrument van de herindeling afhan kelijk van het feit, in hoeverre men er in slaagt een toedelingsplan in korte tijd op te maken. Het maken van dit plan is echter zeer arbeids intensief. Dit is deels het gevolg van de veel heid van „input''-gegevens t.w. de door iedere rechthebbende ingebrachte oppervlakte en waarde van de grond, de zakelijke rechten op die grond en de wensen van iedere rechtheb bende over zijn toedeling, deels het gevolg van de in het plan beschreven voorwaarden. En de hoeveelheid van gegevens en randvoorwaarden neemt, los van het aantal rechthebbenden, in de laatste jaren toe. Eisen aan het handhaven van topografie en landschap (steilranden, bo men, wallen, heggen) vergroten het aantal be perkingen. Beheersregelingen (beheersovereen komsten) zullen in de toekomst het antwoord zijn op de beperkingen in het gebruik van landbouwgrond uit het oogpunt van natuurbe houd. De samenhang van de gegevens en de randvoorwaarden en de niet systematische ver spreiding daarvan over het her in te delen ge bied leggen in de inzet van het aantal mensen in een project beperkingen op. Het blijkt in grotere blokken niet mogelijk te zijn meerdere teams aan een toedelingsontwerp te doen wer ken zonder elkaar voor de voeten te lopen of wat nog erger is, fouten te maken. Duidelijk komen deze beperkingen naar voren bij uit voering van ruilverkavelingsblokken met een groot aantal rechthebbenden met bovendien een groot aantal beperkingen in de vrijheid van toedeling. Had het gemiddelde blok in 1950 ca. 500 rechthebbenden, in 1975 is dit geste gen tot meer dan 2.000 in het gemiddelde blok. Enkele markante uitschieters zijn de ruil verkavelingen: Land van Heusden en Altena met ca. 7.000, Alblasserwaard en Land van Swentibold met ca. 6.500 rechthebbenden. Om aan voornoemde wensen te kunnen vol doen is in 1969 door het Kadaster aansluiting gezocht op een door Prof. Ir. Witt ontwikkeld computerprogramma. De vele administratieve en rekenkundige handelingen, nodig voor het maken van een toedelingsplan, hebben aan het eind van de jaren zestig Prof. Ir. Witt gebracht tot het inschakelen van de computer. Het door de Technische Hogeschool te Delft ontwikkel de computerprogramma werd in 1968 getoetst in de ruilverkaveling „Haagsche Beemden". De daarbij opgedane ervaringen zijn later ge- evalueerd door Ir. v.d. Schans en hebben ge leid tot ingrijpende verbeteringen en uitbrei ding van mogelijkheden van toepassing. Een in 1972 ingestelde werkgroep „Mechanisatie Toedeling" leidt de verdere uitbouw en bege leidt de toepassing van het programma in de dienst. De eerste resultaten zijn hoopvol; in ieder geval bewijst het systeem ATOR (Auto matisering Toedelings-Ontwerp Ruilverkave- ling), dat de tijd nodig voor het opmaken van een toedelingsplan kan worden ingekort. ATOR opent echter ook andere mogelijkheden van toepassing, n.l. het maken van alternatieve toedelingsplannen. Ik denk dan niet aan de vrij gedetailleerde vorm van het definitieve toede lingsplan, maar aan globale kavelindelingsont- werpen. Alternatieven kunnen dan ontstaan door wij ziging van ingevoerde gegevens. Voorbeelden kunnen zijn het visualiseren van de resultaten van verschillende boerderijverplaatsingen in kavel indelingsplannen of het bepalen van de invloed van meer of mindere kavelconcentra tie op het wegenstelsel. Aldus is ATOR een belangrijke bijdrage aan de ontwerp-techniek in die gevallen dat op basis van een groot aan tal randvoorwaarden en met behulp van een hoeveelheid informatie, ontleend aan rechtheb benden, plannen moeten worden ontworpen. Toepassing van ATOR als ondersteuning voor het ontwerpen van het ruilverkavelingsplan vindt thans plaats in de ruilverkaveling in voorbereiding „Hoekschewaard-Oost". Ge tracht wordt aan de hand van gegevens en toe delingsmogelijkheden van ruim 360 landbouw bedrijven alternatieve indelingsplannen te ont wikkelen. Op basis hiervan kan mede een doel matig wegen- en waterlopenstelsel worden be paald. Men vormt zich een indruk van wat mo gelijk is, maar ook van wat onmogelijk is. Een tweede toepassing start binnenkort in de Friese ruilverkaveling „Midden-Tjonger". In dit onlangs gestemde blok zijn een 20-tal boer derijverplaatsingen voorzien. Met behulp van het ATOR-programma wordt nagegaan bin nen welke gebieden de nieuwe boerderijen kunnen worden geplaatst met behoud van vol doende toedelingsmogelijkheden voor de overi- 107

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 9