Ervaringen met de toepassing van het systeem ATOR in de ruilverkaveling Westerbork door Ing. W. Boers, technisch ambtenaar bij het Kadaster en de Openbare Registers. Algemeen Het ATOR-systeem is voor het eerst toegepast in de ruilverkaveling Westerbork. Daarom wil len we de ervaringen die we met dit systeem hebben opgedaan, de revue laten passeren. (ATOR Automatisering van Toedelings- Ontwerp in Ruilverkavelingen). Gebiedsomschrijving Allereerst, een korte schets van het gebied. De ruilverkaveling Westerbork ligt in het hart van de provincie Drente. Het ruilverkavelingsge- bied, waarin de dorpen Zwiggelte, Elp, Wester bork en Orvelte liggen, beslaat een oppervlakte van ongeveer 5.000 ha. Het hoofddorp is Westerbork. Westerbork is vooral bekend door zijn grote radiotelescoop. De telescoop is opgebouwd uit 12 schalen welke elk een middellijn hebben van 25 meter. Ze staan alle 12 in een rechte lijn van 1.300 meter. Westerbork is een brinkdorp met een uit de 14e eeuw daterende kerk als middelpunt. De toren spits die voor ons als landmeters het belang rijkste is, is vanaf grote afstand reeds te zien. Ook de kerk van Westerbork is niet kunnen ontkomen aan een van onze vastleggingen. Ten noorden van Westerbork ligt het zuiver agrarische dorp Zwiggelte, Het gaat geheel ver scholen achter de hoge essen die er omheen liggen. In het oosten van het ruilverkavelingsgebied vinden we Orvelte. Orvelte begint landelijk bekendheid te krijgen als een historisch monu ment van de landelijke bouwkunst. Door de jaren heen is Orvelte opvallend gespaard ge bleven van allerlei vernieuwingen. In 1966 is er een bestemmingsplan voor Orvelte ontwik keld om het oude dorpsgezicht te handhaven. In de ruilverkaveling is in en om Orvelte de beplanting op de perceelgrenzen zoveel moge lijk gespaard en waar mogelijk hersteld. De beslotenheid van het landschap is hierdoor ver groot. Het noordelijk gelegen dorp Elp is waarschijn lijk het oudste van de vier. Ten oosten van Elp, rond de Elperstroom, vinden we nog een land schap van kleine schaal. Bij het plan van toe deling is dit gebied ter grootte van ongeveer 100 ha in z'n geheel toegedeeld aan het Staats bosbeheer. Hiermede is deze kleinschaligheid behouden. Grondsoorten Het karakter van het landschap binnen het gebied van de ruilverkaveling, wordt bepaald door madelanden, ontginningsgronden, esgron- den en woeste gronden. In dit oude cultuurlandschap vinden wij hoog gelegen golvende en kleinschalige oude bouw- landgronden op de essen nabij de dorpen. De essen van Elp, Westerbork en Zwiggelte zijn als vrij aaneengesloten complexen rond de dorpen gesitueerd, terwijl Orvelte wordt gekenmerkt door een aantal kleine en verspreid liggende essen. In de beekdalen, rond de stroompjes, vinden we de laaggelegen weilanden op de madelandgron- den. Tussen deze essen en de madelanden liggen de ontginningsgronden; dit zijn in cultuur gebrachte veldgronden. Van deze veldgronden zijn eveneens aanzienlijke oppervlakten bebost of als woeste grond blijven liggen. Door dit samenspel van landschappen heeft het gebied een aantrekkelijk en gevarieerd karakter. Doe! van ruilverkaveling Het doel van de ruilverkaveling is in de eerste plaats om de landbouw in het gebied weer een impuls te geven, dit uiteraard met de nodige voorzichtigheid, zodat het fraaie landschap niet wordt verstoord. Inleiding gehouden op 24 oktober 1975 in Utrecht op het achtste NGL-congres. 137

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 11