De verkavelingstoestand was bepaald ongunstig in de ruilverkaveling Westerbork. Het gemid delde aantal kavels per bedrijf was 8. De invloed van de in 1954 verkavelde essen van Elp, Zwiggelte en Westerbork is duidelijk merk baar, want in Orvelte waar nooit eerder een verkaveling is geweest, is het gemiddelde aantal kavels per bedrijf ruim 12. Om te zorgen dat de nieuwe kavels efficiënt kunnen worden bewerkt, is er een net van ver harde wegen aangelegd. Uit landschappelijk en recreatief oogpunt zijn sommige wegen verhard met klinkers. Een groot aantal zandwegen is gehandhaafd. Daarnaast zijn er over bestaande zandwegen, ten behoeve van de recreatie enkele fietspaden, welke passen in het Drentse fiets padenplan, aangelegd. Tegelijkertijd met het wegennet is er ook een stelsel van waterlopen ontworpen, om vooral de laaggelegen gronden een goede drooglegging te garanderen. Tevens is door de bouw van stuwen een waterbeheersing mogelijk. Naar de laag gelegen gronden zijn een vijftal boerderijen ver plaatst. Het zijn gespecialiseerde veeteeltbedrij ven, welke een oppervlakte van 40 a 50 ha hebben gekregen. Landschapsplan Met het landschapsplan van de ruilverkaveling Westerbork is iets bijzonders aan de hand. Het landschapsplan behorende bij het bestemmings rapport ging uit van ongeveer 175 ha nieuwe aanplant ter vervanging van te rooien houtop standen. Tijdens de uitvoering is besloten het stemmingsplan aan te passen aan de gewij zigde inzichten, om het karakteristieke van het esdorpen-landschap te behouden en waar mo gelijk te versterken. Dit herziene plan is voor bereid door een werkgroep bestaande uit een technisch ambtenaar van de Cultuurtechnische Dienst, een technisch ambtenaar van het Staats bosbeheer en een technisch ambtenaar van het Kadaster. In de plaatselijke commissie vergade ring is het plan daarna vastgesteld. Het gevolg is dat veel meer bestaande houtwallen ge handhaafd zijn dan was voorzien in het stem mingsrapport. Verder is er ongeveer 100 ha nieuwe aanplant gekomen ter compensatie van gerooide houtopstanden. De gespaarde hout wallen zijn opgenomen in nieuw te vormen singels en boselementen, welke zijn toebedeeld aan het Staatsbosbeheer. Inleiding ATOR Nu de wegen en de waterlopen zijn aangelegd en de afspraken over het landschapsplan duide lijk zijn geformuleerd, dient het nieuwe kavel- indelingsplan op tafel te komen. Bij het opma ken van dit plan is nu gebruik gemaakt van het ATOR-systeem. Het grootste voordeel van het ATOR-systeem is dat alle wensen van alle be langhebbenden in de computer komen en daar zonder subjectieve beïnvloeding worden geor dend. Het is belangrijk dat alle eigenaren weten wat de waarde is van hun wensen en hoe ze hun wensen moeten formuleren. De plaatselijke commissie heeft daarom d.m.v. een publicatie, die aan de eigenaren is toegezonden en tijdens een aantal voorlichtingsbijeenkomsten uiteen gezet, hoe de wenszittingen en de verdere voor bereidingen voor het plan van toedeling zullen verlopen. Er is steeds uitdrukkelijk gewezen op de land bouwkundige noodzaak van concentratie en het uitbrengen van alternatieve wensen. Tevens hebben alle eigenaren een kaart van het gehele gebied ontvangen waarop de schattingsuitkom sten en de blokdelen staan aangegeven. Een blokdeel is een gedeelte van het totale blok, zodanig gekozen, dat het gelijksoortige grond omvat. Het moet voor een belanghebbende, qua grondgebruik, in principe niets uitmaken, waar in het door hem gewenste blokdeel zijn kavel wordt neergelegd. Richtlijnen Plan van Toedeling Ook hebben de eigenaren de richtlijnen voor het opstellen van het plan van toedeling ont vangen. Deze richtlijnen bevatten het beleid van de plaatselijke commissie t.a.v. het plan van toedeling. Voor de ruilverkaveling Westerbork houden deze richtlijnen onder andere in: dat concentratie van de toedeling zal wor den nagestreefd en dat de concentratie be langrijker zal zijn dan de afstandsverkorting; bij een uitruil van laag geschatte grond naar hoger geschatte grond zal worden getracht het oppervlakte verschil te beperken tot 10%. 138 S.B.L.-GRONDEN BESTEMMING OPPERVLAKTE BOERDERIJBOUW 60 ha LANDSCHAPSPLAN 100 RADIO-TELESCOOP 30 NATUURTERREINEN 70 LANDMETERSGROND 100 TOTAAL 360 ha Fig. 1.

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 12