In Westerbork is gekozen voor de waarde- functie F k (Sv Sw k) 10 (G g) (R r) omdat hierin de waarderingsfactoren rang en gewicht dezelfde invloed hebben, d.w.z. de redelijkheid t.o.v. anderen en het belang van het bedrijf wegen even zwaar. We zijn nu aangekomen bij het belangrijke startpunt voor het opmaken van het plan van toedeling nl. de wenszitting. Alle belanghebben den zijn opgeroepen om op een bepaalde dag en tijd hun wensen kenbaar te maken. Hiervoor was in het bureau van uitvoering een wacht kamer ingericht waar men wat algemene infor matie over het kadaster en de ruilverkaveling kon lezen. Bij het uitbrengen van de wensen werd men te woord gestaan door een lid van de plaatselijke commissie en een medewerker van het kadaster. Aan de hand van het eigen domskaartje en het inbrengregister werd de inbreng globaal gecontroleerd (fig. 7). Op het inbrengregister staan behalve de te naamstelling, de kadastrale percelen met hun oppervlakte en ruilwaarde vermeld. Indien aan wezig, zijn ook de pachtverhoudingen, de hypo theken en de erfdienstbaarheden opgenomen. Hierna wordt de kavel aanspraak bepaald. De kavelaanspraak is het bedrag dat aan een bedrijf bij het plan van toedeling zal worden toegedeeld, deze kavelaanspraak kan ontstaan door samenvoeging of splitsing van het toe- delingsrecht van één of meerdere eigenaren. In het gesprek dat hierop volgt, worden de wensen geformuleerd en op het wensformulier genoteerd (fig. 8 en 9). Na iedere drie dagen wensen in ontvangst ne men, dat betekent voor ongeveer 60 bedrijven, worden in één dag de wensen van die bedrijven gestructureerd. Dit houdt in dat de gegevens op het wensformulier worden uitgewerkt, d.w.z. de kavelaanspraak wordt gesplitst in kavelaan- spraakdelen. Hierna worden de waarderings factoren rang en gewicht voor elke plaatsing aangebracht. Dit alles wordt vastgelegd op het ponsdocument (fig. 10). Bij het structureren wordt uiteraard het span ningsveld tussen inbreng, wensen en beleid be treden. Om een gelijke beoordeling van alle wensen te waarborgen, waren bij het structure ren steeds de vice-voorzitter van de plaatselijke commissie en de technisch ambtenaar van het ruilverkavelingsblok aanwezig. C. T. O. Na afloop van de wenszittingen zijn de pons- documenten verzonden naar het Centraal- Teken- en Opleidingsbureau van het Kadaster te Apeldoorn. De gegevens zijn hier op pons kaarten overgebracht. Door de computer zijn de ponskaarten hierna ingelezen en op magneet banden opgeslagen. Overboekingsproces Voor het opmaken van het plan in geld is de computer uitgegaan van alle beginplaatsingen. Met behulp van een elektronische tekenauto maat wordt de over- en ondervraging visueel voorgesteld. Het is duidelijk dat in sommige blokdelen te veel en in andere blokdelen te weinig is gevraagd en dat door deze optredende over- en ondervraging niet alle beginplaatsingen kunnen worden gerealiseerd. Met behulp van de door ons opgestelde waardefunctie heeft de computer kavelaanspraakdelen van het ene blokdeel verplaatst naar het andere (fig. 11). Nadat door deze uitgevoerde overboekingen de over- en ondervragingen zo veel mogelijk zijn weggewerkt, dus geen blokdelen meer overvol zijn, stopt het programma. Het resultaat wordt uitgelijst per eigenaar en per blokdeel. Men kan dus zien waar een bepaalde eigenaar is toege deeld en men kan tevens zien welke eigenaren in een bepaald blokdeel zijn geplaatst (fig. 12). Analyse Door de proef met het ATOR-systeem in de ruilverkaveling Westerbork hebben we een idee gekregen wanneer de ingevoerde plaatsingen voldoende ruimte bieden voor een sluitende eindoplossing. In de ruilverkaveling Westerbork zijn 550 be drijven met een gemiddelde waarde van 40.000 gulden, dat houdt in dat een gemiddeld bedrijf 8 ha cultuurgrond heeft. Het aantal kavel aanspraakdelen is 1.170; er kan derhalve gere kend worden op gemiddeld 2 kavels per bedrijf. De enorme vooruitgang -t.o.v. de oude situatie, die bestond uit gemiddeld 12 kavels per bedrijf behoeft geen nadere toelichting. Van de 1.170 kavelaanspraakdelen waren er 315 verplaats baar, d.w.z. 27%. Dit lijkt erg laag, maar de waarde die ze vertegenwoordigt is 44%, dus bijna de helft. Deze verplaatsbare kavelaan spraakdelen hebben gemiddeld twee alternatie ven en zijn bovendien goed over het gehele gebied verspreid. Toetsing De plaatselijke commissie heeft, nu het plan in geld rond is, per bedrijf de eindoplossing ge toetst, door de toegepaste plaatsingen te ver- Wenszitting 141

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 15