BON landmeetkundig tekenaar (n.l.f. -examen) landmeettechnicus meetassistent landmeetkundige topografisch tekenaar (loi-examen) stedebouwkundig tekenaar (loi-examen) van Balthasar Floris van Berckenrode (van ongeveer 1640, waarschijnlijk echter een latere herdruk). Het pronkstuk van de collectie is toch wel een uitgave van Ptolemaeus' Geographia door Se bastian Münster (Basel 1552). Dit „leerboek" over geografie en kartografie (oorspronkelijk opgesteld in de 2de eeuw na Chr.) bevat naast hoofdstukken over geografie en kaartgebruik een tweetal indices met geografische namen, aanduiding van lengte- en breedtegraad, en een verwijzing naar een van de 54 kaarten die dit boek rijk is. Deze kaarten zijn gedrukt van houtsneden; deze reproductiemethode werd vrij kort daarna definitief vervangen door de koper gravure. Van dit boek of deze atlas zijn slechts enkele exemplaren bekend; in Nederland be vindt zich nog een tweede exemplaar in de Universiteitsbibliotheek te Leiden. Hoe komt het toch dat er zoveel zeldzame werken bewaard worden in de toch relatief kleine en onbekende verzameling van de afde ling Geodesie te Delft, waar verder eigenlijk niets wordt gedaan aan historische kartografie? Daarvoor moeten we even terug in de tijd. Tot in 1935 was de landmetersopleiding verbonden aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, met H. F. van Riel als lector. Deze had een grote belangstelling voor historische kartografie, en werd daarbij gesteund door de hoofdbiblio thecaris van Wageningen, Dr. F. C. Wieder. Deze Wieder, later bibliothecaris te Leiden, is nu de bekendste historisch-kartograaf uit de eerste helft van deze eeuw, met een enorme speurneus voor oude en zeldzame kaarten en atlassen. Heel wat bijzondere kaarten en atlas sen kwamen via dit duo Van Riel-Wieder in het bezit van de bibliotheek van Wageningen. Zo zijn zo goed als zeker de vier eerder genoemde Ptolemaeus' uitgaven door Wieder tijdens een reis door Italië opgedoken en verworven voor de Wageningse bibliotheek. In 1935 werd be sloten de landmetersopleiding over te brengen naar de Technische Hogeschool in Delft, en daarbij werd besloten de atlassen en kaarten mee te geven als studie-materiaal. De collectie omvatte toen zo'n 30 oude atlassen, 40 facsi mile's en ongeveer 200 oude kaarten. Rond 1950 kreeg Ir. C. Koeman, nu hoogleraar kar tografie te Utrecht, het beheer over de Delftse collectie en wist deze door een actief aankoop beleid aanzienlijk uit te breiden. De collectie telt nu ongeveer 45 oude atlassen, 80 facsimile's en 500 a 600 oude kaarten. Het merkwaardige van de Delftse collectie is dus eigenlijk dat twee bekende en zelfs beroemde historisch kar- tografen hun stempel op deze collectie hebben gedrukt. leidse onderwijsinstellingen 192 (n.l.f.-examen) (I oi-examen) loi-examens worden afgenomen onder toezicht van een rijksgecommitteerde. De LOI heeft voor deze beroepen moderne schriftelijke opleidingen met de mogelijk heid van praktijk voor landmeetkunde. Stuur vandaag nog de ingevulde bon. Dan sturen wij u onmiddellijk vrijblijvend alle inlichtingen over de opleiding waar voor u belangstelling hebt. Erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen, bij beschikking BVO/SFO-129.718, d.d. 5-3-1975 Leiderdorp/Leidsedreef 677a overdag, maar óók 's avonds en in het weekend, kunt u telefonisch een studiegids aanvragen: bel (071) 89 92 55* Stuur mij zonder enige verplichting alle informatie over de cursus mevr. mej. dhr. straat woonplaatsmm Deze bon in ongefrankeerde envelop zenden aan: Leidse Onderwijsinstellingen, antwoordnummer 1, Leiden

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 10