het aangeven van urgentiegebieden en het stellen van prioriteiten; het in overleg bepalen van de kaartschalen; het zoeken van samenwerkingsvormen bij de eerste vervaardiging van de kaart en bij de bijhouding. In die commissies zouden de actieve kaartge bruikers in de provincie zitting moeten nemen. Over de samenstelling van de commissies wordt op dit moment overleg gevoerd. Er wordt naar gestreefd het voorzitterschap van de provinciale kaarteringscommissies te la ten bekleden door een lid van het college van Gedeputeerde Staten, terwijl het secretariaat vervuld zou moeten worden door de provinci aal directeur van het Kadaster. Het ziet er naar uit dat deze opzet gerealiseerd zal worden. Kaart In het rapport van de commissie GBK zijn aanbevelingen gedaan v.w.b. vorm, schaal, nauwkeurigheid, formaat, inhoud enz. van de kaart. Wat in dat rapport staat is het resultaat van zeer veel besprekingen en een uitgebreide enquête. Voor de lopende projecten wordt dan ook in grote lijnen van het rapport uitgegaan. Vorm Wat de vorm van de kaart betreft is gekozen voor een lijnenkaart. De fotokaart, die in het rapport als een alternatief is genoemd, heeft diverse voordelen waarvan de belangrijkste is dat hij goedkoper is (althans in aanmaak) en ook vrij snel is te maken. Daar staat tegenover dat het geen kaart is maar een foto met diverse nadelen v.w.b. nauwkeu righeid, interpreteerbaarheid en reproduceer baarheid. In beginsel dus een lijnenkaart; zo'n lijnen kaart kun je dan nog in de vorm van eiland- kaart of in de vorm van raamkaart uitvoeren. Het zal geen verwondering wekken dat geko zen is voor de raamkaart. Een eilandkaart is eigenlijk alleen maar aantrekkelijk wanneer de beeldbegrenzing ook administratieve betekenis heeft en wanneer de administratieve eenheden niet door fictieve lijnen (de kaderlijnen) door sneden mogen worden. De raamkaart, die een rechthoekige beeldbe grenzing heeft, is technisch en administratief eenvoudig in een systeem op te nemen. Vooral uit een oogpunt van uniformiteit en hanteerbaarheid verdient dit type de voorkeur. Schaal Aanvankelijk was de commissie GBK van me ning dat men zich moest beperken tot landelijk gebied en dat daar een schaal van 1 2.000 zou moeten worden aangewezen. Deze mening is ook in het interimrapport neergelegd. Vooral op dit punt heeft de commissie echter rekening gehouden met de stemmen uit de praktijk. In haar eindrapport heeft zij de vaste schaal los gelaten en een keuzemogelijkheid geboden tus sen de schalen: 1 2.000, 1 1.000 en 1 500, terwijl niet alleen de buitengebieden maar nu ook de bebouwde gebieden voor het maken van een gbk in aanmerking komen. Nauwkeurigheid De standaardafwijking wordt bij lijnenkaarten o.m. bepaald door de interpretatie en idealisa tie van het afgebeelde object, door de meting, de kaartering, het kaartmateriaal en de manier van aflezen van de kaart. Wanneer wij uitgaan van goed-identificeerbare punten en wanneer wij maatvast tekenmateriaal gebruiken, dan is een relatieve standaardafwij king van 0,2 mm op de kaart haalbaar. Voor lopig wordt dit dan ook als norm gehanteerd bij de lopende projecten. Formaat Juist op het gebied van de formaten en inde lingen bestaat er een grote chaos. Eén van de oogmerken is juist hierin meer eenheid te bren gen. Vooral bij raamkaarten kan men veel cri teria opstellen voor het formaat en de indeling. Die criteria hebben b.v. betrekking op: het praktisch gebruik van de kaarten in het terrein, aan de conferentietafel en aan de tekentafel. het gebruik en de indeling voor andere doeleinden en technieken. logisch verband met de schalen. de reproductietechnieken of vervaardigings- technieken. Het vervelende is dat men uitgaande van de zelfde criteria tot totaal verschillende conclu sies kan komen. De commissie GBK heeft veel gewicht toege kend aan de basiseenheid van 1 km2 (o.a. voor statistische doeleinden) en aan het verband met het RD-net en daarmee met alle kaarten en in formatiesystemen die gebaseerd zijn op het RD-coördinatensysteem. Het voorstel om tot een formaat 50 x 100 cm te komen kreeg bij de gehouden enquête een kleine meerderheid. 195

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 13