del van onderhoud en het op medegebruik ge richte uitoefenen van de landbouw. De minister merkte in dit verband op dat beheersvergoe dingen (zoals die in het vooruitzicht worden gesteld voor maximaal 100.000 ha in nader aan te wijzen gebieden) uit hoofde van een fraai landschap in meerderheid van de gevallen niet noodzakelijk zullen zijn. Een aantrekkelijk landschap is bijvoorbeeld zeer goed te vereni gen met een modern intensief graslandgebruik, zoals de uitgevoerde ruilverkavelingen in de Kempen, evenals in vele andere gebieden, be wijzen. Op zaterdag 19 juni werd een route „De Kempische Kaveltoer" opengesteld. Deze toer is omschreven en weergegeven in een voor treffelijk uitgevoerd, 24 pagina's tellend route boekje met een daarbij gevoegde gekleurde kaart. Langs de 90 km lange route waren tien moderne landbouwbedrijven opengesteld; zeer variërende bedrijfstypen met gastvrije gezinnen. Een unieke gelegenheid niet alleen voor de boe ren, maar vooral ook voor de burgers om eens de boer op te gaan. In Eersel kon men twee dagen de diapresentatie over de Kempen door lopend zien; terwijl daar op de Markt de ten toonstellingsbus van het Staatsbosbeheer stond. Het routeboekje was van te voren verkrijgbaar gesteld bij de plaatselijke VVV-kantoren in de Kempen en tijdens de Kempendagen bij de dia presentatie en in de tentoonstellingsbus. In de plaatselijke pers werd vooraf grote aandacht geschonken aan dit evenement. In de opengestelde bedrijven gaven de betref fende landbouwers samen met medewerkers van de Bedrijfsontwikkeling aan belangstellenden een toelichting over hoe het vroeger was en hoe het nu is. Ook was in ieder bedrijf op kaarten aangegeven de veelal zeer verspreide ligging van de kavels in de oude toestand en de situatie zo als die door de ruilverkaveling is tot stand geko men. Velen keken verbaasd op van de vele soorten machines en installaties en de enorme omvang van de bedrijven. Vooraf kon men zich oriënteren in een speciaal uitgegeven 20 pagi na's grote krant, die huis aan huis werd ver spreid en waarin onder meer van ieder van de tien bedrijven een foto met een beschrijving is opgenomen. Uitvoerige informatie is in deze krant verschaft over het wel en wee van de samen ruim 21.000 ha tellende ruilverkavelingen. De landbouw in de Kempen vroeger en nu; beschouwingen van de directeuren van de medewerkende diensten; een interessant verhaal over een oud-vaderlands weiderecht, dat in het kader van de ruilverka veling bij het plan van toedeling is opgeheven, enz. Ook wordt tenslotte door voor- en tegen standers van deze ruilverkaveling een eindoor deel gegeven. Voor de schoolkinderen was er een poster. Door de Plaatselijke Commissies werd aan het Streekorgaan Kempenland een kunstwerk van de heer T. van Iersel aange boden, symboliserende de verandering en ver nieuwing van de Kempen door de vier ruil verkavelingen. Wat zijn nu de resultaten van deze ingrijpende ruilverkavelingen? Vóór de ruilverkaveling was in het gebied 1235 km weg aanwezig, waarvan 1100 km onverhard. Thans bedraagt de totale weglengte slechts 555 km, waarvan 170 km onverhard. Er is nu een efficiënt wegennet aan wezig, dat voldoet aan de eisen die door de moderne landbouw worden gesteld en dat een maximaal medegebruik door de niet-agrarische bevolking verzekert. De verbeteringswerken, die in het kader van de waterbeheersing in nauwe samenwerking met het waterschap zijn uitge voerd, hebben geleid tot een zodanige peilbe- heersing, dat ook onder zeer natte omstandig heden voldoende afvoer van overtollig water 198 De genormaliseerde Kleine Beerze. Grote gebruikseenheden voor een zich ontwikkelende landbouw.

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 16