GöQfffeGöGci wam ©m kan plaatsvinden. Overstromingen van beek dalen behoren daarmee tot het verleden. In totaal is ongeveer 270 km aan waterlopen ver beterd en/of aangelegd. Daarnaast is een grote lengte aan kavelsloten gegraven. Om te diep afstromen van het water in de zomer te voor komen, is een groot aantal stuwen in de water lopen geplaatst. De ruilverkaveling heeft de verkavelingstoe stand aanmerkelijk verbeterd. Het gemiddeld aantal kavels per bedrijf is van negen terug gebracht tot minder dan drie en de gemiddelde kaveloppervlakte is toegenomen tot ongeveer zes ha. Bovendien is de afstand van de kavels tot de bedrijfsgebouwen aanmerkelijk verkort. Deze verbetering in de verkavelingstoestand kon mede worden bereikt door de verplaatsing van 112 boerderijen vanuit de bestaande concentra ties naar meer open gebieden, alsmede door het toedelen van aaneengesloten kavels op afstand. Niet ontkend kan worden dat het gebied aan natuurwetenschappelijke waarde heeft ingeboet. Dit geldt met name voor de beekdalen in ver band met de wijzigingen in de waterbeheersing. Door een gemeenschappelijke inspanning is op landschappelijk gebied toch nog veel bereikt. Hierbij dient in aanmerking te worden geno men, dat naast de wegbeplantingen en de ove rige harde elementen veel op vrijwillige basis moest worden gerealiseerd. Zo konden ook vele kleine hakhoutperceeltjes en solitaire bomen worden gehandhaafd en werden verschillende vrijwillige kavelgrensbeplantingen aangebracht. Ook werden bestaande boscomplexen vergroot en nieuwe singelbeplanting aangelegd. De grote re waardering voor het behoud van waardevolle landschappelijke elementen en het uitvoerige overleg met belanghebbenden maakten het ook mogelijk een groot aantal oudere bomen en houtwallen machinaal te verplaatsen naar voor belanghebbenden minder storende plaatsen. In de Kempen kan gesproken worden van een relatief gezonde landbouwstructuur. De gemid delde bedrijfsgrootte van de hoofdberoepsbe- drijven is hier bijna zeventien ha. Circa zestig procent is grasland. Bijna driekwart van de bedrijven houdt rundvee. Het gemiddeld aantal koeien per bedrijf ligt op 33. De veebezetting per ha grasland en voedergewassen is dicht, na melijk meer dan 1,8 koe per ha. Van het bouw land wordt 45 procent met snijmais beteeld. Tenslotte kan gezegd worden dat de Kempische landbouw een lofwaardig initiatief heeft onder nomen met deze „open" dagen. Immers, niet alleen werd feest gevierd in eigen kring, maar een ieder heeft met eigen ogen kunnen zien wat de ruilverkaveling hier tot stand heeft gebracht. Een verbetering van de inkomenspositie van de boeren en een aangepast landschap dat voor velen waard is om in te leven en te werken. Ing. B. Nie boer dööG Dqc §G &DgjO VERSLAG EXCURSIE VVL 1976 Op woensdag 26 mei vond de jaarlijkse excur sie van de Vereniging van Landmeetkundigen plaats. Deze keer is er een bezoek gebracht aan de 101e AMA (Artillerie Meetafdeling) in de legerplaats 't Harde. Tussen tien uur en half elf, tijdens de ontvangst met koffie, hebben een honderdtal deelnemers zich gemeld in de of ficiersmess van de Tonnetkazerne. Na een wandeling over het kazernecomplex hield de kazernecommandant luitenant-kolonel v.d. Haar een korte inleiding over het ontstaan van de 101e AMA. Ook ging hij in op de organisatie en de diverse specialisaties binnen de afdeling: de lichtmeetdienst, de geluidmeet- dienst, de meteodienst en de terreinmeetdienst. Daarna gaf kapitein de Krom een uiteenzetting over de taken van de terreinmeetdienst en het basismeetpeloton. Tot slot demonstreerde lui tenant Nijdam het gebruik van o.a. de Monroe- rekenautomaat en de Diehl-alfatronic. Toepas sing van deze moderne elektronische rekenap- paratuur is van essentieel belang voor het snel bepalen van coördinaten. Voor het berekenen van de uitkomsten van metingen zijn door de AMA standaardprogramma's ontwikkeld, waarvan de bediening door de velddienst geen probleem oplevert. Veelvuldig maakt men 199 Picknickplaats in de ruilverkaveling Bergeijk.

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 17