GEODETISCHE ASTRONOMIE EN KARTOGRAFIE Tijd: 150 min. 1Hoe kan men hoogte op een kaart voorstel len? Werk de antwoorden uit en geef voor beelden. 2. Wat heb je uit de opdracht kartografie ge leerd? 3. Om welke redenen wordt bij een breedtebe paling uit meridiaanshoogten een noord- en zuidster gemeten en bij een lengtebepaling een oost- en westster? Aan welke voorwaar den moeten deze sterren voldoen? 4. Waarom dient bij een azimutbepaling uit zonshoogten een ochtend- en middagwaar neming te worden gedaan? Waarom is deze methode in Nederland niet aan te raden? Welke methode zou je dan wel kiezen? 5. Beschrijf het meetprincipe van een astrola bium. 6. Leid de volgende formule af en geef een praktische toepassing: Ah 15 cos cp sin a Ats 7. Wanneer staat (in lokale tijd op seconden) op 21 september 1976 ster 364 in elongatie voor een waarnemer te Sydney (tp 33° 40' 30", l 150° 50' 03"). 8. Bereken het azimut van de zon bij onder gang tot op seconden voor een waarnemer te Utrecht (cp 52° 04' 45", X 20'" 30s) op 28 mei 1976. NEDERLANDS RECHT Tijd: 150 min. Privaatrecht 1Volgens het burenrecht is het niet toegestaan binnen twee meter van de scheidslijn van erven hoogopschietende bomen te hebben. De gemeente G had evenwel in de bermen van haar openbare wegen, op nog geen twee meter afstand van de grens van particuliere landbouwgronden, bomen geplant. De eige naars van de landbouwgronden vorderden in rechte uitroeiing van deze bomen. a. Zullen deze vorderingen worden toegewe zen? Motiveer. b. Welke algemene beginselen van behoorlijk bestuur zal de Rechtbank in zijn beoordeling kunnen betrekken? 2. De accountant A is al enige jaren doende een woonhuis annex kantoor te zoeken. Hij hoort van een kennis dat de heer V juist een dergelijk huis te koop heeft. Hij neemt ter stond contact op met V, doch deze bericht hem, dat hij zijn huis juist verkocht heeft bij voorlopig koopcontract aan zijn neef N, en wel voor 80.000 gulden, overeenkomstig een in opdracht van N uitgebracht taxatierap port. Omdat het huis geheel voldoet aan de wensen van A, verklaart A bereid te zijn een uitzonderlijk hoog bedrag voor het huis te willen betalen. Hij brengt een bod uit van 120.000 gulden, dat V tenslotte aanvaardt, zeggende dat hij wel kans ziet de aangelegen heid met zijn neef N in orde te maken. Het huis wordt vervolgens enige dagen later no tarieel aan A geleverd, conform 671 BW, tegen betaling van 120.000 gulden. V wendt zich nu tot zijn neef, die hij niet eerder heeft kunnen bereiken, en doet hem het voorstel, de bij de tweede verkoop behaalde meer opbrengst van 40.000 gulden samen te de len. N gaat echter met dit voorstel niet ak koord en overweegt rechtsmaatregelen tegen zijn oom V en accountant A te nemen. a. Welke vorderingen kan N tegen A instellen? (levering van het huis aan N tegen betaling van 80.000 gulden; schadevergoeding). Mo tiveer. b. Welke vorderingen kan N tegen V instellen? (Levering van het huis tegen betaling van 80.000 gulden; schadevergoeding; betaling aan N door V van de meeropbrengst van 40.000 gulden). Motiveer. c. Indien een van de vorderingen onder a. wordt toegewezen, kan A dan schadevergoe ding eisen van V? Motiveer. 3. Akten zijn ondertekende geschriften, opge maakt om te dienen tot bewijs van de daarin genoemde feiten. a. Welke andere bewijsmiddelen ken je? b. Welke verschillen ken je tussen een onder handse akte en een authentieke akte ten aan zien van: vorm; bewijskracht en echtheid. Bestuursrecht 4. Verklaar, aan de hand van de wet Ruimte lijke Ordening, waarom de Kroon onder staande bepalingen uit een bestemmingsplan zal hebben vernietigd: a. „dat terreinen buiten de grenzen van de be bouwing, alsmede open erven, niet gebruikt mogen worden voor opslag van materialen, voortbrengselen, gereedschappen of afval- produkten"; b. „dat burgemeester en wethouders zonodig bevoegd zijn, gronden met bestemming een gezinshuizen, tuin en achtererf alsnog te be stemmen voor winkels of kleine bedrijven". 5. Als een bouwplan in strijd is met een be staand bestemmingsplan, wat moeten of kun nen burgemeester en wethouders dan beslis sen omtrent de aanvrage om een bouwver gunning? Motiveer je antwoord, en houd 206

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 24