HEG EN STEG In het boekje „Heg en Steg" worden grepen gedaan uit het jaarverslag 1975 van het Staats bosbeheer. Uitvoerig wordt ingegaan op het grote belang van uitbreiding van ons bosareaal waarbij aandacht geschonken wordt aan scha delijke bosinsecten zoals de dennenscheerder en de letterzetter. De schade aan het iepenbe stand ontstaat door een schimmel die via de iepspintkever wordt overgebracht. Verder zijn er een aantal problemen betreffen de natuur- en landschapsbescherming beschre ven, waarvoor de afdeling Landbouwschap en het onder het Staatsbosbeheer ressorterende Rijksinstituut voor Onderzoek in de Bos- en Landschapsbouw „De Dorschkamp" zich zien geplaatst. Nauw bij deze materie sluit de in houd van de „drie groene nota's" aan: natio nale parken, nationale landschapsparken en de relatie tussen landbouw en natuur- en land schapsbehoud. (Zie Geodesia 1975 blz. 93 e.v.). Vermeld wordt het veelvuldig overleg over landschappelijke en technische knelpunten bij de aanleg van rijkswegen. In samenwerking met de Meetkundige Dienst van Rijkswater staat zijn voor het beheer van beplantingen en kele projecten gefotografeerd met infrarood-ge- voelig filmmateriaal. Het afgelopen jaar is weer een groot aantal waterhuishoudkundige advie zen uitgebracht waarbij van de zijde van het natuurbehoud veel aandacht was voor de uit breiding of stichting van grondwaterwinningen in of nabij natuurgebieden. „Heg en Steg" (23 bladzijden) evenals het vol ledige jaarverslag 1975 van het Staatsbosbeheer zijn verkrijgbaar bij Staatsbosbeheer, Museum laan 2, Utrecht. H. S. The modified astrometric procedure of satellite plate reduction as applied at the Kootwijk ob servatory of the Delft Geodetic Institute. In de reeks „Publications on Geodesy" van de Rijkscommissie voor Geodesie is verschenen The modifiedgeschreven door D. L. F. van Loon en T. J. Poelstra. Het team van de Technische Hogeschool Delft in Kootwijk neemt deel aan een aantal internationaal ge coördineerde satelliet waarnemingsprogram ma's. In dit boekwerkje van 28 bladzijden wor den de methoden en de formules besproken, die zijn toegepast voor de reductie van de fotografische waarnemingen, gedaan in het ka der van het „European Short Arc Observation Programme" (SAOP). De waarnemingen zijn verricht in de observatieposten Ypenburg en Kootwijk in de periode van april 1971 tot april 1974. De goed verzorgde uitgave bevat na de inleiding de volgende hoofdstukken: Some technical details, Time reduction, Position re duction, Conversion to fixed-Earth reference, Quality assessment by means of curve-fitting, Reporting for SAOP, Results. H. S. 209 De hieronder vermelde tijdschriften enz. kunnen door de lezers van Geodesia worden geleend uit de biblio theek van de afdeling Landmeetkunde van de HTS voor de Bouwkunde, t.a.v. B. J. Klein Rouweler, Vondellaan 2 te Utrecht. Tijdschrift vereniging Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij 1975 - 12 Lambooy, Vast en vloeiend. Monumenten in een dynamische maatschappij. Van de Westeringh, Levend groen III: Hoogstamboomgaarden. Wolthuis, Wijn teelt ook in Nederland. Wolters, Monumentenzorg nieuwe stijl. Dijkhuizen, Een toekomst voor ons ver leden XI: Baarle-Nassau, modern dorp, levend van het verleden. 1976 -1 Reinders, Wolven en wisenten weer terug op de Veluwe? Giddemond, Levend groen IV: Behoud Haarlemmerhout. Kei, De woonomgeving XV: Ver betering Vogelenbuurt. Visscher, Binnendijkse kreek restanten. 1976 - 2 Galjaard, Het woongroen: weer thuis van weg ge weest. Berends, De woonomgeving XVI: Sport en recreatie in vooroorlogse stadswijken. Schut, Over bomen kun je verhalen en zingen! Bekendam, Het kiemgedrag van heidezaad. (Calluna III). 1976 - 3 Nelissen, School in bos in breder perspectief. Bent, Milieu-educatie en leerplanontwikkeling. Schampers, Milieu-educatie als deel van gemeentelijk milieu beleid. Jutten, Milieu-educatie en natuurbeheer. 1976 - 4 Ackermans, De woonomgeving XVII. Het aardige van meervoudig gebruik of het ondoordachte ervan. Bosch, Levend groen VI: Onderhoudsregelingen voor natuur- en landschapselementen in Twente. Van de Veen, De Veluwe natuurlijk? - Kiezen of opdelen! 1976 - 5 PriUevitz, van Genne, Bij het verschijnen van de Interimnota Landinrichtingswet. Brinksma, Levend groen VII. Door de bomen de stad niet meer zien! Van Zwieten, De woonomgeving XVIII: Sloten: samenleving in miniatuur.

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 27