Kaartenverzamelingen in Nederland door Drs. WAM. van den Dries, als kaartbeheerder verbonden aan de afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft. Binnen de Nederlandse Vereniging voor Karto- grafie bestaat sinds enkele maanden een werk groep Kaartbeheer, een club van kaartbeheer- ders, conservators, en andere bij dit beheer betrokken personen. Het voornaamste doel van deze werkgroep is „het bevorderen van goed kaartbeheer". Dit kan geschieden door het ver beteren van de onderlinge contacten tussen kaartbeheerders, het organiseren van studieda gen, of hulp en samenwerking bij gemeenschap pelijke problemen. Een van de taken van deze werkgroep is ook het inventariseren van de kaartcollecties in Nederland. Je zult toch eerst moeten weten welke collecties er zijn voordat je aan samen werking kunt gaan denken. Van een aantal collecties is het bestaan nauwelijks bekend, laat staan dat algemeen bekend is wat er in die onbekende collecties aan belangrijk kaartmate riaal zit. Op het gebied van oude kaarten en atlassen is de toestand wat dit betreft rooskleurig. Daar kan men steunen op de omvangrijke dissertatie van Prof. Dr. Ir. C. Koeman: Collections of maps and atlases in the Netherlands" (Leiden, 1961). Naast andere zaken worden daarin zo'n 200 grote en kleine collecties historische kaar ten en atlassen beschreven. De collecties mo derne kaarten nemen hier echter een onderge schikte plaats in, zo ze al vermeld worden. Enige gegevens over moderne kaartverzamelin gen vindt men in een artikel van Drs. E. H. van de Waal: „De verzamelingen moderne kaarten in Nederland" (KNAG, Geografisch Tijdschrift IV (1970), nr. 5, pp 475 -478). In onderstaand artikel zijn gegevens over kaart collecties verwerkt die afkomstig zijn uit de boven genoemde bronnen, aangevuld en bijge werkt met gegevens die rechtsstreeks verkregen werden van de kaartbeheerders en conservato ren. Doel van dit artikel is een overzicht te geven van de belangrijkste collecties moderne en historische kaarten en atlassen, zodat u, geachte lezer, weet waar u het zoeken moet wanneer u eens een bepaalde kaart of atlas nodig hebt die u niet zelf in bezit of onder handbereik hebt. Het betreft hier alleen openbare verzamelingen. Particuliere, en daardoor min of meer geheime collecties zijn buiten beschouwing gelaten. Maar om toch een voorbeeld te geven: de Shell be schikt in Den Haag over een collectie kaarten en atlassen, waarvan het aantal rond de 500.000 ligt; dit is dan.ook wel de grootste collectie in Nederland. De collecties zijn hier voor het gemak gerang schikt naar grootte. 1. Topografische Dienst te Delft: 200.000 kaarten en atlassen, voornamelijk moderne topografische kaarten uit alle delen van de wereld, verkregen door een soort uitwisselings programma. Daarnaast ook veel historische kaarten, waaronder veel manuscripten die be trekking hebben op de kaarteringsgeschiedenis van de Nederlanden vanaf 1750, zoals de Fer- (met een korte beschrijving van de collectie van de afdeling Geodesie) 187

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 5