rariskaart 1 12.000 (ongeveer) van België, de kaarten van Krayenhoff van Nederland, en de veldminuten 1 25.000 van de Topographische en Militaire Kaart uit de jaren 1840- 1865. Van de eerste editie van de Topographische en Militaire Kaart 1 50.000 is door de Topogra fische Dienst in samenwerking met Fibula-Van Dishoeck te Bussum een facsimile-uitgave ver schenen. Van alle edities en drukken die er van de verschillende topografische kaarten van Nederland verschijnen bewaart de Topografi sche Dienst enkele exemplaren, zodat men in Delft beschikt over de topografische kaarten van 1850 tot nu. 2. Universiteitsbibliotheek Universiteit van Am sterdam (UBA): 110.000 kaarten en atlas sen. Het is de grootste „algemene" collectie: veel moderne topografische en thematische kaarten, een grote collectie atlassen over allerlei onderwerpen, waaronder veel zg. nationale at lassen, een flinke collectie historische kaarten en atlassen, en een groot aantal wereldbollen. Ook de collectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap is ondergebracht in de Universiteitsbiliotheek te Amsterdam. Daarnaast beschikken de geografische instituten in Amsterdam nog over kleine huiscollecties van enkele duizenden bladen. 3. Geografisch Instituut der Rijksuniversiteit Utrecht (GIRUU): 90.000 kaarten en atlas sen. Ook dit is een grote algemene verzameling, met ongeveer dezelfde kenmerken als de Uni versiteitsbibliotheek Amsterdam. Deze collectie is nauw verbonden aan de kartografische afde ling van het Geografisch Instituut. Hier is ook de collectie van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie ondergebracht, die veel kaar ten uit de laatste 10-15 jaar bevat. De Universiteitsbibliotheek Utrecht bezit twee belangrijke collecties oude kaarten, n.l. de col lecties Moll (17de en 18de eeuw) en Ackers- dijck (vooral 19de eeuw). Deze collecties (totaal ongeveer 3000 bladen) zijn in bruikleen gegeven aan het Geografisch Instituut. 4. Algemeen Rijksarchief te Den Haag (ARA): 90.000 kaarten, vrijwel uitsluitend historisch. Veel manuscripten, vrij grootschalige „land- meterskaarten" van allerlei gebieden (water schappen, polders, rivieren, landgoederen etc.) in Nederland. Bevat weinig moderne kaarten of kaarten van buiten Nederland. De kaar ten zijn meestal afkomstig van allerlei vroegere en huidige staatsinstellingen (de oude departe menten), en van schenkingen en legaten. De collectie is nog vrij slecht ontsloten, maar daar wordt de laatste tijd hard aan gewerkt. Een 188 Fragment van de Topographische en Militaire Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden, blad 22, Coevorden, 1859, 1 50.000 (steengravure); van deze kaart verscheen onlangs een facsimile-uitgave.

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 6