probleem bij dit soort archieven is de relatie tussen de kaart en het rapport waar de kaart meestal bijhoort. Vaak zijn kaart en rapport van elkaar gescheiden, zonder dat er naar de „partner" in deze relatie verwezen wordt. Toch is het voor historisch onderzoek van groot be lang zowel over de kaart als over het rapport te kunnen beschikken. Het opsporen van deze relaties vergt enorm veel tijd, geduld, en een flinke portie geluk. De kaarten zijn meestal in manuscript en daardoor min of meer uniek (behoudens kopieën), en men moet er dus des te zuiniger mee zijn. Hopelijk kan binnen af zienbare tijd het Algemeen Rijksarchief einde lijk naar een nieuwe behuizing vertrekken, want het huidige gebouwencomplex is als archief niet meer zo geschikt. Het kaartenbestand in de provinciale Rijksar chieven (steeds in de provinciehoofdstad) loopt uiteen van 500 (Drente) tot 6000 (Utrecht). Merkwaardigerwijs beschikt onze nationale bi bliotheek, de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, slechts over een zeer kleine collectie kaarten en atlassen. Dat is vroeger wel anders geweest, maar deze collecties zijn rond 1860 verdeeld, waarbij grote gedeelten werden over gebracht naar het Algemeen Rijksarchief en de Topografische Dienst. 5. Universiteitsbibliotheek Leiden (UBL): 50.000 kaarten en atlassen. Het is de be langrijkste verzameling historische kaarten en atlassen van Nederland. Het grootste deel van de collectie behoort tot de beroemde collectie Bodel-Nijenhuis. Deze Bodel-Nijenhuis was een bekende uitgever-boekhandelaar in Leiden, die een enorme collectie historische kaarten en at lassen bij elkaar bracht. Geld speelde voor hem geen rol. Naast kaarten verzamelde hij ook topografische prenten en andere afbeeldingen. Deze gehele collectie kaarten, atlassen en pren ten werd na zijn dood in 1872 verkregen door de Universiteitsbibliotheek in Leiden. Het is een zeer goed opgebouwde collectie: van alle gebieden en uit alle tijden is er wel wat aan wezig in deze collectie. Naast deze grote collectie Bodel-Nijenhuis be schikt de Universiteitsbibliotheek nog over de kleine Vossius-collectie, die bestaat uit een aantal manuscriptkaarten en ongeveer 200 ge drukte kaarten (vnl. Italiaanse kaarten van rond 1560). De collectie bevat verder (nog) maar een paar moderne kaarten en atlassen; men richt zich, ook in het aanschaffingsbeleid, vooral op historische kaarten, en veel minder op moderne kaarten. 6. Stichting voor Bodemkartering (Stiboka) te Wageningen: 29.000 kaarten en atlassen die voornamelijk betrekking hebben op bodem kunde, landbouwkunde, cultuurtechniek, geo- morfologie en aanverwante disciplines. Voor de geologie van Nederland en naaste omgeving kan men terecht bij de Geologische Dienst in Haar lem, waar men over een kleine collectie geo logische kaarten beschikt (ongeveer 1000 bla den). 7. Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) te Amsterdam: 20.000 bladen. Het kaart materiaal heeft voornamelijk betrekking op al lerlei onderwerpen in en uit de tropen en sub- tropen. Vrijwel uitsluitend moderne kaarten, slechts enkele historische kaarten. 8. Geografisch Instituut van de Katholieke Universiteit te Nijmegen: 20.000 kaarten en atlassen. Deze collectie is vooral de laatste jaren sterk gegroeid en bevat voornamelijk moderne kaarten van Europa en Latijns-Amerika. Het is 189 Johannes Tiberius Bodel-Nijenhuis, 17971872; portret uit Sijlhoffs Adresboek 1873; origineel ter beschikking gesteld door de bibliotheek van de Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels (litho).

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 7