meer een gebruikscollectie voor het Geografisch Instituut hier ter plaatse, dit in tegenstelling tot de vorige 7 collecties die ook landelijk en zelfs internationaal van belang zijn. Hetzelfde geldt voor de volgende twee geografische instituten: 9. Geografisch Instituut der Rijksuniversiteit Groningen (GIRUG): 12.500 kaarten en at lassen. Kleine huiscollectie met voornamelijk modern kaartmateriaal. 10. Geografisch Instituut Vrije Universiteit Amsterdam (Universiteitsbibliotheek): onge veer 11.000 kaarten en atlassen, ook hier weer voornamelijk moderne kaarten en atlassen, maar hier wordt toch wel wat gedaan aan het aanschaffen van historische kaarten. Na deze 10 collecties met meer dan 10.000 „in woners" volgen dan een vijftal verzamelingen met 5000 tot 10.000 kaarten, waaronder het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Vol kenkunde te Leiden (met bijna 10.000 kaarten en atlassen, waarbij het accent zeer sterk ligt op voormalig Nederlands Oost-Indië in de periode 1800- 1950. Zo zijn van grote gebieden com plete sets topografische kaarten op grote scha len beschikbaar), de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij te Arnhem, en de afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft. Alvorens wat meer te vertellen over deze laatste collectie, wil ik nog enkele kleine maar zeer gespecialiseerde collecties vermelden. Voor topografische prenten, afbeeldingen van steden, veldslagen, gebouwen, vestingwerken etc. maakt men een goede kans bij het Rijks prentenkabinet te Amsterdam (naast het Rijks museum) met belangrijke collecties als die van Frederik Muller en van Halma, of bij de Stich ting Atlas van Stolk te Rotterdam. Voor mili taire kartografie kan men zich wenden tot het Nederlands Leger Museum in Leiden. Voor de maritieme kartografie (zeekaarten en alles wat verder met scheepvaart en navigatie te maken heeft) kent Nederland twee belangrijke musea: het Nederlands Historisch Scheepvaart Museum te Amsterdam en Maritiem Museum Prins Hen drik te Rotterdam; voor meer moderne karto grafie van de zee kan men terecht bij de Hydro grafische Dienst te Den Haag. En voor de volledigheid: de belangrijkste kar- tografische collecties ter wereld bevinden zich in het British Museum te Londen, de Library of Congress te Washington, de Bibliothéque Na tionale te Parijs en (vermoedelijk althans) in de grote bibliotheek van Leningrad. Het aantal bladen overschrijdt bij deze collecties gemakke lijk het miljoen. Tot slot dan nog iets over de verzameling van de afdeling Geodesie van de TH te Delft; dit is een goed voorbeeld van een vrij onbekende verzameling die toch wel de moeite waard is. De verzameling van de afdeling (officieel Labo ratorium voor) Geodesie valt eigenlijk uiteen in twee aparte deelverzamelingen: enerzijds de moderne kaarten, anderzijds de historische kaarten, elk met een eigen gebruikerspubliek. De collectie moderne kaarten is een zuivere huiscollectie: de gebruikers behoren vrijwel al lemaal tot het laboratoriumpersoneel en de studenten, en dan vooral tot de groep Karto grafie. „Derden" raadplegen de collectie maar zeer zelden. De moderne kaartcollectie bevat een volledige bedekking van Nederland op de schalen 1/25.000, 1/50.000, 1 100.000 en de nieuwe 1 250.000. Daarnaast omvat de collectie een aantal weinig samenhangende topografische en thematische kaarten van Nederland en andere landen, uit alle delen van de wereld; voorname lijk bedoeld als demonstratiemateriaal bij col leges en practica, en als materiaal voor thema- Mare Atlan, 190 Mercatores «i uuinea Hoekfragment van Willem Blaeu's kaart Africae Nova Descriptio, 1640 (kopergravure). In fut ar ol.. r catrcnx T JCUM.

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 8