1 tisch-kartografische onderzoekingen. Dit ge deelte van de collectie omvat ook een aantal moderne atlassen, waaronder enkele nationale atlassen. De collectie oude kaarten en atlassen is voor het Laboratorium niet erg belangrijk: er wordt geen onderwijs in de historische kartografie en geodesie gegeven, en er wordt op een enkele uitzondering na (en dat is dan nog meer een persoonlijke hobby) geen onderzoek gedaan op het gebied van de historische kartografie. De kaarten worden vooral gebruikt als wandversie ring en als illustratiemateriaal bij kleine expo sities. Nationaal telt de collectie oude kaarten wel mee, al is door de slechte bekendheid en ontsluiting het gebruik van de „schatten" nog lang niet optimaal. Hopelijk komt er binnen afzienbare tijd een catalogus van de collectie uit. Dan wordt daarmee bekendheid gegeven aan de aanwezigheid van een groot aantal unie ke of zeer zeldzame kaarten en atlassen in de Delftse collectie. De collectie telt ongeveer 600 oude kaarten, die meestal afkomstig zijn uit atlassen en dus niet zo uniek of zeldzaam zijn. Wel blijken de verzamelaars een goede smaak gehad te hebben want er zijn veel fraaie kaarten bij uit de bloeitijd van de Nederlandse karto grafie: Ortelius, Mercator, Goos, de verschil lende Hondiussen, Blaeu's, Janssoniussen en Visscher's zijn goed vertegenwoordigd. Veel minder treft men aan van de nabloeiers als Schenk jr., Frederik de Wit, Covens en Mortier, Tirion en andere navolgers uit de 18e eeuw. Het unieke van de collectie zit eigenlijk meer in het atlassen-bestand. Zeldzame stukken zijn bijvoorbeeld een Spaanse editie van het Thea- trum Orbis Terrarum uit 1588, een Ptolemaeus- uitgave van Mercator uit 1584, Italiaanse uit gaven van Ptolemaeus' Geographia door Rus- celli Malombra (1574) en Magini (1597), kleine zakatlasjes van Abraham Goos (1616), van Tirion, De Leth, van De Lat Keizer, en van Ratelband. Ook de bekende Duitse (Ho- mann, Seutter) en Franse (de l'Isle, Jaillot, de Vaugondy) kartografen zijn met een atlas in de collectie vertegenwoordigd. Naast de normale oude landkaarten omvat de collectie ook een flink aantal polderkaarten, waarvan het fraaiste voorbeeld wel is de Delfland-kaart van Cru- quius uit 1712, of de kaart van de Beemster ~Z?Mdjlricb AW1/V. Niü AntW? t^Tiiendt Meckel Arnem Dfuenter vtrecbt Infulx -M V Hivletn non "hiii.1 \t Bofd, HOLAND SeldHd x Portret van Sebastian Münster, 14881552, uit zijn Geographiae Claudii Ptolemaei, Basel, 1552 (houtsnede). Fragment van kaart nr. 33 Germania uit Seb. Münster's Geographia, 1552 (houtsnede). 191

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 9