Soms bestuurt het kaarteerprogramma recht streeks een tekenapparaat, zoals in het geval van de Laser Display. Hierbij wordt met een laserstraal getekend op een speciaal geprepa reerd beeldscherm. De cartograaf kan via een toetsenbord en een cursor tot het laatste mo ment wijzigingen in het kaartbeeld aanbrengen die direct door het programma worden ver werkt. Tenslotte wordt een duurzame kopie van het kaartblad gemaakt op diazo-film. Toekomstige ontwikkelingen Meer en meer gaat de ontwikkeling in de rich ting van kleine, interactieve grafische systemen, mede door de snelle opmars van de mini- computer. De soms aanzienlijke extra kosten (30%!) van de grote time-sharing systemen wordt daarmee vermeden. Hierdoor worden de in dit artikel beschreven werkmethoden ook „een haalbare kaart" voor vele kleinere orga nisaties. Vergeleken met de conventionele kaar- teringsmethoden geven zij met dezelfde hoe veelheid personeel, een produktieverhoging van 25 tot 65%, waardoor de kaarten sneller be schikbaar komen. Uit buitenlandse onderzoe kingen is gebleken, dat de kosten voor beide kaarteringsmethoden ongeveer even hoog lig gen. Voor grotere organisaties zijn systemen denk baar waarbij meerdere invoerstations (zoals fo togrammetrische instrumenten of terminals) direct met een computersysteem verbonden zijn. Meetgegevens worden direct geaccepteerd en opgeslagen, terwijl iedere operateur de resul taten van zijn ingevoerde metingen onmiddellijk op een beeldscherm gepresenteerd krijgt, zodat vergissingen snel te herstellen zijn. De grote hoeveelheid gegevens die moet wor den opgeslagen en verwerkt zal leiden tot het ontstaan van data-base systemen en uiteindelijk tot cartografische informatie-systemen met uit gebreide faciliteiten. Integratie van geografische gegevens met ontwerpeisen zou bijvoorbeeld interessante mogelijkheden bieden voor de weg- ontwerper. Programmatuur voor idealisatie en generalisatie van kaartinhoud zal het beste kunnen worden ontwikkeld op basis van mens - machine con versatie. Hierdoor behoudt de cartograaf een zinvolle taak en blijft het esthetische element van de cartografie in voldoende mate aanwezig. Schoonheid ligt in het oog van de beschouwer! HS HS .588' HS HS 9 K AI HS HS HS HS HS HS HS HS HS BMN HS HS HS HZN HS KERKHOF HS KERK HS HS KERKHOF HS HS HS HS KERKHOF HS HS HS BMN Den Burg op Texel; gedeelte van situatie 1 1000. Gedigitaliseerd uit fotogrammetrische modellen en getekend op een vlakke automatische tekentafel (1976). Meetkundige Dienst te Delft. 236

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 22