Scheepshoogtemetingen Fotogram metrische toepassingen (I): Inleiding De kosten van de aanleg van een oeververbin ding met af- en aanvoerwegen zijn sterk af hankelijk van de vrije doorvaarthoogte die voor de scheepvaart wordt vereist. Des te groter de ze moet zijn, des te duurder een brug wordt terwijl een tunnel meestal nog weer duurder is. Bovendien nemen de aanleg- en exploitatiekos ten van een brug verder toe, als een beweeg baar gedeelte moet worden gebouwd. Het is daarom van belang om voordat een keu ze wordt gemaakt, te weten hoe hoog het scheepvaartverkeer is, dat gebruik maakt van de waterweg waar de verbinding zal komen te liggen. Verder zal men proberen te schatten hoe vaak een beweegbare brug geopend zal moeten wor den en welke invloed dit zal hebben op het wegverkeer. In het hiernavolgende zal uitslui tend over het inwinnen van de hoogtegegevens worden geschreven. Foto 1. Verzamelen hoogtegegevens Als men gedurende enkele periodes, onder ver schillende omstandigheden (werkdagen - week ends, zomer - winter) de hoogten van passeren de schepen meet, kan men m.b.v. deze gege vens een schatting maken van de hoogten van de schepen die te verwachten zijn. Het is in de praktijk ondoenlijk om deze me tingen met bemande meetstations te verrichten, omdat dit een te grote personeelsinzet vereist. Een volledig automatisch systeem zal wel te ontwikkelen zijn, maar gezien de te verwachten ontwikkelingskosten lijkt dit economische evenmin haalbaar. Daarom is tenslotte gekozen voor een semi-automatisch systeem, dat opge steld wordt op een geschikte, bestaande brug en dat bediend wordt door de brugwachter. Omdat schepen die onder een bestaande brug door kunnen varen, een bekende maximale hoogte hebben, is het voldoende de hoogte te meten van schepen, waarvoor deze brug ge opend moet worden. Afhankelijk van de plaatselijke omstandighe den wordt de meting uitgevoerd met behulp van één of twee camera's (foto 1). Gebruik van één camera Bij het gebruik van één camera wordt het schip gefotografeerd op het moment, dat het hoogste punt een bekende raai passeert. a De hoogte wordt berekend uit h d waarin d afstand camera tot raai c camera constante a hoogte gemeten in de foto Fig. 1. 258 Dit artikel is het eerste van een serie korte artike len over fotogrammetrische toepassingensgebieden. a

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 12