©@®(°]g]©|}öG W®®!? 25 JAAR INGENIEURSBUREAU „ORANJEWOUD" Op 1 oktober j.l. bestond Ingenieursbureau „Oranjewoud" 25 jaar. Het bureau werd opgericht als Bosnia's Inge nieursbureau voor Cultuurtechnische werken. In de loop der jaren is het bureau uitgegroeid tot een ingenieursbureau, werkzaam in de vakge bieden cultuurtechniek, algemene civieltechniek, bouw- en waterbouwkundige constructies, geo desie, sport-, recreatie- en groenvoorzieningen en landschaps- en recreatieonderzoek. Ook voert het bureau zelfstandig werken uit op het gebied van cultuurtechniek en algemene civiel techniek. Het bureau heeft ongeveer 250 vaste technische en administratieve medewerkers in dienst. Bij de eigen uitvoering van werken zijn regelmatig zo'n 300 tijdelijke werknemers inge schakeld. Het concern telt een viertal werkmaatschappij en, waarvan er één in België is gevestigd. Naast Ingenieursbureau „Oranjewoud" B.V. en Bosma's Ingenieursbureau Assen B.V., opereert het Ingenieursbureau voor Milieuzaken en Ci viele techniek „Oranjewoud" B.V. vanuit Scher- merhorn. Dit bureau richt zich in hoofdzaak op de bestrijding van de milieuverontreiniging. De afdeling Geodesie van het Ingenieursbureau „Oranjewoud" is geleidelijk met het bureau meegegroeid. In de beginjaren van het bureau werd de landmeetkunde in hoofdzaak voor „eigen projecten" aangewend. In 1958 kwam daar verandering in, doordat het bureau door de Cultuurtechnische Dienst werd ingeschakeld voor het vervaardigen van hoogtekaarten en ka dastrale kaarten van vele ruilverkavelingen. Me de als gevolg van de nieuwe wetgeving inzake de ruimtelijke ordening richtte „Oranjewoud" zich reeds in de zestiger jaren op het vervaar digen van grootschalig kaartmateriaal voor be stemmingsplannen. De vondsten van aardgas in Groningen en el ders in den lande leidden tot landmeetkundige werkzaamheden als coördinatenbepaling van bo ringen, het inmeten van boorterreinen en bo demdalingsmetingen (nauwkeurigheidswater passingen), in opdracht van verschillende olie- exploratiemaatschappijen. Bij de realisering van het aardgas-transportleidingennet hebben land meters van „Oranjewoud" vanaf 1967 een aan zienlijk deel van de landmeetkundige werk zaamheden verzorgd. Vele honderden kilome ters pijpleiding zijn in opdracht van de Gasunie en de N.A.M. getraceerd, uitgezet en in kaart gebracht. Leidingregistratie werd voorts in op dracht van nutsbedrijven verzorgd. Aan landmeetkundige diensten van gemeenten en waterschappen, provincies en Rijk, waaron der de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat en het Kadaster, wordt voortdurend assi stentie verleend bij meet-, teken- en rekenwerk. Recentelijk heeft „Oranjewoud" zich met suc ces toegelegd op het entameren van projecten in het kader van de grootschalige basiskaart van Nederland, waarbij onder andere ook foto- grammetrie wordt toegepast. Ook is „Oranjewoud" betrokken bij de maat voering en bouwbegeleiding van industriecom plexen en havenwerken. Sinds kort is „Oranje woud" ook op zee actief. Hydrografen van het bureau zijn belast met het opsporen, localiseren en in coördinaten bepalen van zeeboringen en zeeleidingen in Waddenzee en Noordzee. De werkzaamheden worden vanuit het hoofd kantoor in Heerenveen en het kantoor te Oos terhout verzorgd. De afdeling Geodesie telt thans ongeveer 50 medewerkers, waaronder drie Delftse en drie Utrechtse ingenieurs. Zorg voor de kwaliteit van het werk staat cen traal bij haar opdrachtvervulling, wellicht is dit dan ook wel de reden waarom het bureau zich een goede naam heeft verworven. Ir. G. Jacobs 260

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 14