worden, ofwel gedurende een aaneengesloten periode. 5. Literatuur 1. Academische Raad, Voortgezet Wetenschap pelijk Onderzoek. Staatsuitgeverij, Den Haag 1971. 2. Voortgezette scholing van ingenieurs. Ver slag FE AN I-UNESCO. Seminar, Helsinki, augustus 1972. De Ingenieur 84 (1972), A1115- 1119. 3. Postacademisch-technisch Onderwijs. KIVI, Den Haag 1973 (met als bijlagen uittreksels uit artikelen, wetten, enz.). 4. Academische Raad, Nadere aspecten van het postacademisch onderwijs. Den Haag 1973. 5. Academische Raad, Bulletin voor het post academisch onderwijs. (Een informatiebulletin). 6. J. C. de Munck, Postacademisch Onderwijs, nota voor de onderwijscommissie van Geodesie, Delft, oktober 1974. 7. Postacademisch onderwijs voor ingenieurs. Een aantal korte artikelen in De Ingenieur 87, Nr. 32/33, 7 augustus 1975, pp. 611-631. 8. Studiegids 1975 van Postacademisch onder wijs voor ingenieurs. KIVI, september 1975. 9. Universiteit en Hogeschool 22, Nr. 1 (sep tember 1975). Dit hele nummer is gevuld met artikelen over PAO. JC. de Munck Technische Hogeschool Delft Afdeling der Geodesie POSTACADEMISCHE CURSUS LANDINRICHTING De Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft heeft het voornemen op 12, 13 en 14 januari 1977 een postacademische cursus te organiseren met als hoofdthema de landinrichting. Deze cursus staat open voor af gestudeerde geodetisch ingenieurs en degenen, die dit onderwijs met vrucht zullen kunnen volgen. Er is een voorlopig programma vastgesteld: de eerste dag zal worden gewijd aan bepaal de technische aspecten waarmee de geodeten bij de landinrichting worden geconfronteerd: vastgoedsystemen, kartografie en fotogramme- trie; de tweede dag heeft betrekking op de plan vorming op bestemmings- en uitvoeringsniveau, waarbij ook een aantal aspecten uit het grond- gebruikrecht worden belicht; de derde dag wordt besteed aan enkele randvoorwaarden, die bij de landinrichting een rol spelen: cultuurtechniek, landschapskunde en economie van het grondgebruik. Deze cursus zal worden gehouden in het Labo ratorium voor Geodesie. Aan de deelnemers zal ongeveer in november de te bestuderen litera tuur worden toegezonden. De kosten van deel name zijn nog niet vastgesteld, maar zullen waarschijnlijk uitsluitend betrekking hebben op het te verstrekken lesmateriaal. Van de deel nemers wordt verwacht dat zij zelf voor een onderkomen zorgen, waarvoor tijdig lijsten met hotels uit Delft en omliggende steden zullen worden verstrekt. Inlichtingen over dit post academisch onderwijs worden verstrekt door Prof. Dr. Ir. M. J. M. Bogaerts, Laboratorium voor Geodesie, Thijsseweg 11, Delft, tel. 015- 133222, toestel 7553. LANDINRICHTINGSPROJECTEN EN CULTUURTECHNISCHE WERKEN Landbouwbegroting 1977 «De begrotingsbedragen die voor ruilverkave lingen beschikbaar zijn, maken een verantwoor de voortgang van de uitvoering mogelijk. Voor 1977 is 164,7 miljoen op de begroting opge nomen voor de uitvoering van ruilverkavelin gen. Daarnaast kan op een bedrag van 60 miljoen aan bijdragen van derden en bijstand uit het Europese Landbouwfonds worden gere kend. In totaal is dus een bedrag van 224,7 miljoen beschikbaar. Voor grondoverdrachten aan de Stichting Beheer Landbouwgronden is een bedrag van 25 miljoen opgenomen.» Dit deelt minister Mr. A. van der Stee mede in de Memorie van Toelichting op de begroting 1977 van zijn departement. Om te kunnen voldoen aan de behoefte aan in richting van landelijke gebieden, zowel ten be hoeve van de landbouw als van niet-agrarische belangen van uiteenlopende aard, moet een ge differentieerd instrumentarium beschikbaar zijn. Het beleid is erop gericht aan de inrichting van het landelijk gebied bij te dragen, door bevor deren van de uitvoering van geïntegreerde plan nen of het verlenen van bijdragen aan gemeen ten en wetenschappen, hetzij door het stimule ren van meer beperkte maatregelen als kavel ruil en particuliere cultuurtechnische werken. Daarbij zal aan de landschappelijke begeleiding van de ontwikkelingen in het landelijke gebied blijvend de nodige aandacht worden besteed. Uitbreiding van het beschikbare instrumentari- 262

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 16