landbouwkundige structuur; herverkaveling van de in het gebied gelegen gronden; opheffing van de Groninger Stadsmeier- rechten; overdracht van wegen en kanalen van de gemeente Groningen buiten haar grenzen gele gen; voorzieningen ten behoeve van landschap en openluchtrecreatie; instandhouding en ontwikkeling van natuur gebieden en cultuurhistorische elementen; opstelling en tenuitvoerlegging van een so ciaal-cultureel plan; bijdragen aan de totstandkoming van de vernieuwing van stads- en dorpskernen; afbraak of vernieuwing van krotten en slechte woningen en het verlenen van bijdragen daarin; voorzieningen in het openbaar belang voor afvoer en behandeling van afvalwater. De betrokken bewindslieden, onder wie minis ter Mr. A. van der Stee (landbouw en visserij) als eerste ondertekenaar, gaan in de Memorie van Toelichting nader op een aantal aspecten in. Teneinde de stagnatie in de regionale ontwik keling van het herinrichtingsgebied te doorbre ken heeft de herinrichting ten doel de verbete ring van het woon-, werk- en leefklimaat en de economische en maatschappelijke ontwikkeling van Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën. Ten behoeve van de landbouw stelt de her inrichting zich een aanpassing van de agrari sche structuur ten doel, die een verbetering van de bestaansmogelijkheden in de landbouw be oogt en er mede op gericht is de grondstoffen- voorziening voor de aardappelmeelindustrie te waarborgen. Hiervoor is een herverkaveling nodig van de in Oost-Groningen en de Gro nings-Drentse Veenkoloniën en in het gebied nabij Nieuwlande gelegen onroerende goederen. De verbetering aan de infrastructuur en de agrarische structuur zullen in vele delen van het herinrichtingsgebied nauw op elkaar moeten worden afgestemd. Voor de herverkaveling van het veenkoloniale gebied, het beheer en onderhoud van wegen en kanalen door daarvoor meest geëigende pu bliekrechtelijke lichamen en de verdere indu striële ontwikkelingsmogelijkheden, is het drin gend gewenst dat de belemmeringen, die voort vloeien uit de historische rechten en verplich tingen van de stad Groningen, worden wegge nomen. Dientengevolge is de opheffing van de Groninger stadsrechten een essentieel onderdeel van de herinrichting. Hiertoe zijn de voorstellen van de Commissie Groninger Stadsrechten ten aanzien van de af wikkeling in gewijzigde vorm in het wetsont werp opgenomen. Ter verbetering van het woon- en leefklimaat beoogt de herinrichting het treffen van voorzieningen voor landschap en recreatie. Het welslagen van deze activiteit is van zoda nige betekenis, dat ten behoeve van de grond verwerving voor landschap en recreatie in het wetsontwerp de mogelijkheid voor onteigening is ingebouwd. Hierop aansluitend geldt deze mogelijkheid eveneens voor de instandhouding en ontwikkeling van natuurgebieden en cul tuurhistorische elementen. Een herinrichting met een zodanige veelom vattende taakstelling als de onderhavige is slechts mogelijk op basis van een bijzondere wettelijke regeling. Zo zijn bijzondere wette lijke bevoegdheden noodzakelijk voor de op heffing van de Groninger stadsrechten en voor de uitvoering van de verbetering van de infra structuur en de landbouwkundige structuur, de herverkaveling van de gronden, voorzieningen ten behoeve van landschap en openluchtrecrea- atie en instandhouding en ontwikkeling van na tuurgebieden en cultuurhistorische elementen. De bevoegdheden hebben betrekking op: verwerving van gronden voor niet-agrari- sche doeleinden; herverkaveling van gronden; uitvoering van werken. De herinrichtingscommissie Een herinrichtingscommissie zal worden belast met de voorbereiding en uitvoering van de her inrichting, die een complex van maatregelen omvat. Deze commissie wordt benoemd door de ministers van landbouw en visserij en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in overeenstemming met de overige erbij betrok ken bewindslieden. Alvorens tot deze benoe ming over te gaan worden gedeputeerde staten van Groningen en van Drente in de gelegen heid gesteld advies uit te brengen. Het opstellen van één uitvoeringsplan voor een gebied van ongeveer 130.000 ha is in de prak tijk ondoenlijk, zodat het nodig is het herin richtingsgebied te splitsen. In het herinrichtings programma zal een indeling in deelgebieden worden opgenomen. De herinrichtingscommis sie stelt met behulp van de deelgebiedscommis sie voor elk deelgebied afzonderlijk een voor- 266

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 20