ontwerp van één of meer herinrichtingsplannen op en doet, zonodig, daarbij voorstellen om het deelgebied in verschillende afzonderlijk te herverkavelen blokken te verdelen. De herver kaveling in de afzonderlijke blokken verloopt met betrekking tot de lijst van rechthebbenden, de eerste schatting, het plan van toedeling en de lijst der geldelijke regelingen volgens een pro cedure die nagenoeg overeenstemt met de pro cedure van de Ruilverkavelingswet. Het gelijktijdig opmaken en ter visie leggen van het plan van toedeling en de lijst der geldelijke regelingen behoort in dat kader tot de moge lijkheden voor versnelling van de procedure, met uitzondering van blokken waar Stadsmeier- rechten gelden, omdat de opheffing daarvan aan de herverkaveling is gekoppeld. Eveneens met het doel de procedure sneller te laten verlopen introduceren de bewindslieden de mogelijkheid om de lijst van rechthebbenden, de uitkomsten der schattingen en het plan van toedeling ge lijktijdig op te maken en ter visie te leggen. In het bijzonder in blokken van beperkte omvang, waar het ruilen van grond beperkt zal zijn, wordt hiermede een versnelling van de proce dure beoogd. Voor doeleinden ten behoeve van landschap pelijke en recreatieve voorzieningen, alsmede tot behoud en ontwikkeling van natuurgebieden en cultuurhistorische elementen zal maximaal 6400 ha nodig zijn. Omdat medio 1976 reeds ca. 800 ha in overheidsbezit was, kan in het ontwerp van wet worden volstaan met vermel ding van een oppervlakte van 5600 ha. De be windslieden verwachten dat in het kader van in vergevorderde staat van voorbereiding en in uitvoering zijnde ruilverkavelingen, via gemeen te- en waterschapswerken of op andere wijze nog meer voorzieningen van genoemde 6400 ha buiten het verband van de herinrichting tot stand komen. Tevens is het mogelijk dat een groot deel van de gronden ten behoeve van in de herinrichting aan te leggen voorzieningen voor genoemde doeleinden via aankoop op vrij willige basis kan worden verworven. De voor de verwezenlijking van de herinrich tingsplannen benodigde gronden kunnen vol gens het wetsontwerp ten name van de staat worden onteigend. Opheffing Stadsnieierrechten De opheffing der Stadsmeierrechten, rustend op onroerende goederen die bij een herverkave ling zijn betrokken, geschiedt via het plan van toedeling en de overschrijving van de akte van toedeling van het desbetreffende blok. De op heffing van Stadsmeierrechten die rusten op gronden, die niet bij een te herverkavelen blok betrokken zijn, geschiedt door de stadsmeiers in de akte van toedeling te vermelden als eige naren van het onroerend goed waarop hun Stadsmeierrecht rust. Door overschrijving van de akte in de openbare registers worden de stadsmeiers eigenaar. Door liquidatie van de Stadsmeierrechten raakt de gemeente Gronin gen volgens het ontwerp de blote eigendom van de onroerende goederen waarop het Stadsmei errecht rust kwijt en verliest daardoor een jaar lijkse stroom van inkomsten. De gemeente wordt daarvoor schadeloos gesteld doordat zij van de staat de gekapitaliseerde waarde ont vangt van de inkomsten uit de Stadsmeierrech ten. Overdracht wegen en kanalen Mede onderdeel van de herinrichting is de overdracht van eigendom, beheer en onderhoud van de aan de gemeente Groningen toebehoren de en buiten haar grenzen gelegen wegen en kanalen met de daartoe behorende kunstwer ken. Welke openbare lichamen deze wegen en kanalen van de gemeente Groningen in eigen dom, beheer en onderhoud zullen worden toe gewezen, is een vraag die gedeputeerde staten zullen moeten beantwoorden. Vernieuwing De bijdragen in het kader van de herinrichting aan de totstandkoming van de vernieuwing van steden en dorpen hangen in belangrijke mate samen met de bestemmingen van de kanalen. De vaststelling hiervan dient plaats te vinden na afweging van de verschillende betrokken be langen, die kan leiden tot het handhaven of herprofileren van het kanaal of het geheel of gedeeltelijk dempen ervan. Dit soort werk valt, voorzover dit plaatsvindt in het kader van de stedebouwkundige struc tuur in beginsel onder het besluit Bijdragen Re constructie- en Saneringsplannen. Verbetering van de stedebouwkundige structuur zal echter ook om andere redenen van planologische aard of om redenen van volkshuisvesting noodzake lijk zijn. De aanwezigheid van krotten en slech te woningen kan hiertoe ondermeer aanleiding geven. De tijdige uitvoering van maatregelen met be trekking tot de vernieuwing van steden en dor pen vraagt de totstandkoming van bestemmings plannen. Voor de financiering is van belang dat in de Nota Volkshuisvesting 1972 aan het Noor den des Lands een hoge prioriteit is toegekend. 267

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 21