Ook buiten de kernen zal aandacht aan de af braak en vernieuwing van krotten en slechte woningen worden besteed. Landbouw Ten behoeve van de landbouw zal de ontwik keling van de agrarische structuur bevorderd worden en zal in principe voor het hele gebied een herverkaveling worden uitgevoerd. De ver kavelingstoestand, de ontsluiting, de waterbe heersing en de bodemopbouw zullen worden verbeterd om een optimaal gebruik van arbeid en machines mogelijk te maken. Hierdoor zal de verkaveling voldoen aan de eisen, die er mede in verband met een voortgaande bedrijfs- vergroting en als gevolg van samenwerkings vormen aan kunnen worden gesteld. Uitgaande van regionale verschillen in knelpun ten in de huidige agrarische structuur zal een gedifferentieerd plan van voorzieningen tot uit voering worden gebracht. De waardevermeer dering van de gronden zal als gevolg hiervan ook verschillen vertonen. Naast de stimulering van samenwerkingsvormen in de landbouw, zal in het kader van de herin richting de bedrijfsvergroting worden bevor derd met de mogelijkheden die de Stichting Be heer Landbouwgronden daarvoor beschikbaar heeft. Voorts zal bedrijfsvergroting ondermeer worden bevorderd door verplaatsing van bedrijven naar domeingronden met name naar de IJsselmeer- polders. De inschakeling van de Grondbank zal een bijdrage kunnen leveren voor de financie ring. Sociaal-cultureel plan De herinrichting kan door zijn doelstellingen een belangrijke invloed hebben op het „wel bevinden" van de inwoners van het gebied. In het bijzonder voor het bereiken van de doel stelling „bevordering van een goed woon-, leef- en werkklimaat" is het nodig diverse welzijns- elementen in hun onderlinge samenhang bij de herinrichting te betrekken. Een sociaal-cultureel plan is daarom van groot belang. Hieronder wordt verstaan het geheel van doeleinden en middelen dat erop gericht is in samenwerking met de bevolking de maatschappelijke ontwik keling van het herinrichtingsgebied te bevorde ren. Een dergelijk plan kan voor de bevolking de maatregelen doorzichtig maken, die het woon- en leefklimaat direct beïnvloeden. Te meer is een dergelijk plan noodzakelijk omdat maatregelen ter verbetering van welzijnsvoor zieningen een groot aantal overheids- en parti culiere instanties aangaan. Het plan zal daarom bijzondere aandacht moeten schenken aan de onderling samenhang en afstemming van uit gangspunten van de vorenbedoelde maatregelen op elkaar en kan dienen voor de opstelling van het herinrichtingsprogramma. Inspraak De regering acht het van het grootste belang, dat in de verschillende fasen van de herinrich tingsprocedure grote aandacht wordt besteed aan een open discussie met de bewoners van het gebied en andere belangstellenden, waarbij de uitkomsten van deze inspraak van invloed zul len zijn op de uiteindelijk vast te stellen plan nen. De toekomstige ruimtelijke structuur en de leefomgeving van de bewoners worden door de uitvoering van de herinrichting mede bepaald. De in het wetsontwerp voorgestelde procedure biedt ruimschoots de gelegenheid voor partici patie van de bevolking in de verschillende fa sen. Financiën De herinrichtingsplannen zullen te zijner tijd in overeenstemming met de nog op te stellen streekplannen worden ontwikkeld. In verband hiermede zijn de kosten thans slechts globaal te ramen. Ten laste van de staat komen alle kosten van de herinrichting voor zover deze niet ingevolge de bepalingen van de wet of krachtens overeenkomst door andere worden gedragen. Ten laste van de eigenaren komen de eventuele waardevermeerderingen tengevolge van de werken en het plan van toedeling en een bijdrage in de kosten van voorzieningen, tot de uitvoering waarvan bij overeenkomst tussen de herinrichtingscommissie en de betrokkenen wordt besloten. De stadsmeiers zullen worden belast met een overeenkomstig de wet te bepa len bijdrage voor het in volle eigendom verkrij gen van onroerende goederen, waarop zij voor dien Stadsmeierrechten hadden. Geheel of ge deeltelijk ten laste van de betrokken lagere openbare lichamen komen de kosten van voor zieningen zoals de vernieuwing van steden en dorpen, wegen, waterlopen, riolering, land schap, openluchtrecreatie, accommodaties en activiteiten op sociaal-cultureel terrein. Werkgelegenheid Naast de betekenis van de herindeling voor de werkgelegenheid op lange termijn, houdt de uit voering ervan verruiming van de werkgelegen heid op korte termijn in. De uit te voeren wer ken omvatten naar schatting ca. 300.000 man- weken. 268

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 22