We kunnen HA en HB berekenen als we ook zwaartekrachtsmetingen uitvoeren, want: H\gA HBgB In Nederland is dit effect verwaarloosbaar daar Nederland een laag land is met weinig hoogte verschillen. In bergachtige streken kan dit effect aanzienlijk oplopen, zodat in bijv. Zwitserland en Oostenrijk alle primaire waterpassingen ge paard gaan met zwaartekrachtsmetingen. Tenslotte nog een ander gebruik van zwaarte kracht bij de hoogtebepaling. Met waterpassing vindt men alleen hoogteverschillen tussen pun ten. Als Nederland in zijn geheel rijst of daalt t.g.v. geologische bewegingen, vinden we geen verandering met waterpassing. De zwaarte kracht zal echter wel veranderen. Als het land rijst wordt g kleiner en als het daalt wordt g groter. Omdat de bewegingen uiterst klein en langzaam zijn, zijn de g-veranderingen ook klein. Dit voorjaar heeft men een begin ge maakt met preciese zwaartekrachtsmetingen op een aantal punten in Denemarken, Noord- Duitsland, Nederland en België, om de bewe gingen van de Noordzeekust te kunnen bepalen. Om de 100 km is een punt uitgekozen waar de zwaartekracht met 4 verschillende instrumenten zo goed mogelijk bepaald is. Men is van plan dit elke 5 jaar te herhalen zodat de verande ringen bepaald kunnen worden. In Nederland zijn deze punten gelegen bij Heerenveen, Haar lem, Loenen (Veluwe) en Gilze. 4. Zwaartekracht en satellietgeodesie Een satelliet loopt in een baan om de aarde. Deze baan wordt bepaald door het zwaarte- krachtsveld van de aarde. Om de baan van een satelliet of raket precies te kunnen berekenen moeten veel zwaartekrachtsmetingen gedaan worden over de gehele aarde, dus ook op de oceanen. Het is de taak van de geodeten het zwaartekrachtsveld te bepalen. Vandaar dat sinds de opkomst van de ruimtevaart er een gro te activiteit is in vele landen om de zwaarte kracht te meten. Vooral in Amerika, Europa en Rusland zijn speciale diensten hiermee belast. In Nederland is dit de afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool. Omgekeerd kan men de baan van een satelliet uit waarnemingen bepalen en daaruit terugre kenen hoe het zwaartekrachtsveld is. Zo ver oorzaakt de afplatting van de aarde een duide lijk waarneembare draaiing van het vlak waarin de satelliet loopt. Door meting van deze draai ing heeft men de afplatting kunnen bepalen met een veel grotere nauwkeurigheid dan men uit terrestrische metingen ooit heeft kunnen doen. Een verdere analyse van de baan geeft ons ge gevens over de kleinere afwijkingen van de aardvorm t.o.v. de ellipsoïde. Op deze wijze kan men de gehele geoïde berekenen. Tevens verschaft de satellietbaan ons gegevens van de zwaartekracht in gebieden waar deze nog niet gemeten is. Een satelliet beweegt ech ter met een zo grote snelheid t.o.v. het aard oppervlak dat vanzelfsprekend slechts ruwe ge middelden voor uitgebreide gebieden verkregen worden. Voor vele doeleinden zijn deze ruwe gemiddelden echter al van belang. Voor het berekenen van schietloodafwijkingen is een glo bale kennis van de zwaartekracht in ver weg ge legen gebieden reeds voldoende. De zwaartekrachtsmetingen die op aarde wor den uitgevoerd geven daarentegen zeer gede tailleerde waarden die slechts betrekking heb ben op de punten waar men meet. Om de ge middelde zwaartekracht te bepalen voor een groot gebied moet men veel metingen uitvoeren. Hieruit zien we dat de satellieten en de terres trische zwaartekrachtsmetingen verschillende gegevens leveren over het zwaartekrachtsveld. Beide soorten metingen moeten gecombineerd worden om een zo goed mogelijk totaalbeeld te verkrijgen. Hierbij doen zich echter verschillen de problemen voor. Eén hiervan is dat de be rekening van het zwaartekrachtsveld uit sa tellieten niet hypothesenvrij is, d.w.z. er zijn meerdere combinaties van zwaartekrachtsafwij kingen mogelijk die binnen de waarnemings nauwkeurigheid dezelfde satellietbaan geven. Niet-geodetisch gebruik van de zwaartekracht Hieronder zal in het kort een overzicht gegeven worden van het belang van zwaartekrachtson- derzoek voor verschillende doeleinden: a. Voor geofysisch onderzoek is de zwaarte kracht een belangrijke informatiebron. Zwaarte krachtsveranderingen duiden op veranderingen in de samenstelling van de ondergrond. Het is daarom een van de methoden die de oliemaatschappijen gebruiken om olie en aard gas op te sporen. b. Poolbeweging en getijden van de vaste aard korst veroorzaken korte periodieke veranderin gen van de zwaartekracht. Studies op dit gebied hangen nauw samen met zwaartekrachtsmetin gen. c. Traagheidsnavigatie is een methode van plaatsbepaling van schepen en vliegtuigen. Het berust op het meten van versnellingen. Hierbij treedt de zwaartekracht op als storende factor, die geëlimineerd moet worden door deze afzon derlijk te meten. 254

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 8