de landbouw, van natuur en landschap en van de openluchtrecreatie. Alvorens met de feitelijke reconstructie kan worden begonnen, moeten een reconstructie- programma en op basis daarvan een uitgewerkt reconstructieplan worden opgesteld. Het recon structieprogramma zal zodanig worden opge steld dat het gedeelte van de open ruimte, dat tot recreatiegebied wordt bestemd, zo nauwkeu rig mogelijk wordt aangegeven. Het gebied waarvoor de wet geldt is, bij amen dement, uitgebreid met twee polders t.w. de Kerkpolder en de Lickebaert. Eveneens aangenomen werd een amendement, waarbij de minister van landbouw en visserij beheersvergoedingen kan verlenen, indien de landbouw beperkingen worden opgelegd i.v.m. de reconstructie. De wet voorziet daarnaast in de mogelijkheid agrarische werknemers, werk zaam op bedrijven, die in het kader van de re constructie worden opgeheven, in aanmerking te doen komen voor een schadevergoeding. Voorts werd aangenomen een motie, waarin de regering wordt gevraagd, de werkzaamheden aan rijksweg 19 op te schorten en voor de te verwachten verkeersontwikkelingen te zoeken naar oplossingen waarbij Midden Delfland zo weinig mogelijk wordt geschaad. Een motie, die de regering uitnodigt in het gebied waarin ont eigening kan plaatsvinden met spoed over te gaan tot de aankoop van gronden langs minne lijke weg teneinde de onzekerheid voor betrok kenen te bekorten, werd eveneens aangenomen. DIT JAAR STEMMING OVER 27.000 HA RUILVERKAVELING VERWACHT Landbouwbegroting 1977 «Naar verwachting zal in 1976 over ca. 27.000 ha ruilverkaveling worden gestemd. Voor 1977 is ca. 47.000 ha geprogrammeerd. In deze jaren zal naar verwachting van 134.000 ha de akte van toedeling worden gepasseerd en voor 142.000 ha de lijst der geldelijke regelingen komen vast te staan. Deze oppervlakten kunnen nog wijzigen als gevolg van de met de bezwa- renbehandeling gemoeide tijd.» Dit o.m. ant woordt minister Mr. A. van der Stee (landbouw en visserij) op schriftelijke vragen van de Vaste Commissie voor Landbouw en Visserij van de Tweede Kamer der Staten-Generaal n.a.v. het voorbereidend onderzoek naar de begroting van zijn departement voor 1977. In totaal zal de in 1975 en 1976 gestemde op pervlakte 45.000 ha achterblijven bij de opper vlakte, die volgens het programma van een gemiddelde van 40.000 ha per jaar was voorzien. Op grond van de ervaring met de daartoe noodzakelijke procedures en mogelijke vertragingen lijkt het gewettigd de verwachting uit te spreken, dat in 1977 en 1978 in ieder ge val het gemiddelde van 40.000 ha weer zal worden gehaald. Dit mede gezien het feit, dat de inspraak over een voorontwerp voor het plan reeds heeft plaatsgevonden voor een opper vlakte van ca. 47.000 ha en dat de inspraak procedure in de komende herfst en winter zal plaatsvinden voor ca. 62.000 ha. Voor een be langrijk deel van deze ruilverkavelingen zal de stemming eveneens nog in 1977 en 1978 kun nen plaatsvinden. Hoewel het streven uiteraard gericht blijft op het inlopen van de achterstand, zal slechts de toekomst kunnen leren, in hoe verre daartoe reële mogelijkheden bestaan. Fi nanciële beletselen zijn er in elk geval niet. Stichting Beheer Landbouwgronden Uit de verhoging van het budget van de Stich ting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.) van 31,5 miljoen in 1976 tot 50,5 miljoen voor 1977 mag niet worden afgeleid, dat de SBL haar aankoopbeleid zal wijzigen. Bij de vorming van haar prijsbeleid heeft de Stichting per aan- koopgebied drie oriëntatiepunten: de door derden betaalde prijzen; het marktaandeel van de SBL; hoeveel hectares de SBL in het gebied moet kopen en binnen welke tijd. Hoewel de SBL een voorzichtig prijsbeleid voert, zal ook zij de actuele marktprijzen moe ten betalen. Daarbij zij erop gewezen dat dege nen, die in het kader van bedrijfsbeëindiging via het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw of via de toewijzing van een domein- bedrijf in de IJsselmeerpolders of via het ge bruik maken van de regeling afkoop (potentiële) toedelingsrechten in ruilverkavelingsverband, verplicht zijn aan de SBL te verkopen en recht hebben op de actuele marktprijs. Overigens kan het feit dat deze aankopen door de SBL niet in rechtstreekse concurrentie met derden plaats vinden matigend werken op de prijsontwikke ling. Voorts zij opgemerkt dat de SBL ook in het kader van de Grondbank geen actieve wer ving bedrijft, doch slechts gronden probeert aan te kopen die de kandidaat erfpachter aandraagt. Dit alles neemt niet weg dat ook de SBL wordt geconfronteerd met de prijsontwikkeling waar door handhaving van het marktaandeel van de SBL reeds meer geld vraagt. In het in maart jl. uitgebrachte advies van het bestuur van de SBL over enige aanpassingen van het grondbankstelsel is medegedeeld dat 302

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 24