Landmeetkundige werkzaamheden t.b.v. de leidingenstraat Rotterdam - Klundert - België/Zeeland door C. J. van Vorstenbosch, landmeetkundig ambtenaar van het Kadaster te Breda. INLEIDING In februari 1970 besloot de toenmalige Minis terraad over te gaan tot de aanleg van een leidingenstraat van Rotterdam via Klundert naar België/Zeeland. Vooruitlopend op de totstandkoming van een definitieve beheersvorm werd een voorlopig bestuur, de Stuurgroep Leidingstraten, gefor meerd. Deze stuurgroep is samengesteld uit ver tegenwoordigers van de Departementen van Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken, Financiën en Landbouw en Visserij. De uitvoe ring werd in handen gelegd van het Project bureau Leidingstraten. Hierin zijn de Rijks waterstaat en de Cultuurtechnische Dienst ver tegenwoordigd. Het projectbureau heeft zich gedurende de aanleg laten bijstaan door een aantal diensten, instanties en maatschappijen. Hiertoe behoorde ook de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster. Op 1 april 1976 is er een einde gekomen aan de sedert 1970 begon nen assistentie. In Geodesia, 15e jaargang (1973) pag. 271 e.v. heeft Ir. L. A. Koen over de eerste periode reeds bericht. In de nu volgende beschrijving worden enkele delen hiervan herhaald, doch voor het verkrijgen van een goed inzicht in het totale werk is hieraan moeilijk te ontkomen. Gedurende deze zes jaren zijn zowel binnen als buiten een groot aantal landmeetkundige werk zaamheden verricht. Als belangrijkste kunnen genoemd worden: Vervaardiging kaart 1 2000; Inmeten bestaande leidingen; Tracering leidingen; Uitzetten en inmeten van leidingen; Archivering leidinggegevens; Vervaardiging beheerkaarten. Alvorens nader in te gaan op de bovengenoem de onderwerpen wil ik u eerst een beeld geven van de weg- en waterbouwkundige werken die verricht zijn ten behoeve van de inrichting van de leidingenstraat. DE INRICHTING VAN DE LEIDINGENSTRAAT Een van de eisen om te kunnen komen tot een bundeling van leidingen in een leidingenstraat is het obstakel vrij maken van de straat. Daartoe zijn huizen gesloopt, sloten gedempt, bomen gerooid enz. Bij niet te verwijderen obstakels zijn voorzie ningen getroffen om er zo weinig mogelijk hin der van te ondervinden. Tot deze obstakels behoren de kruisingen met belangrijke weg- en waterbouwkundige werken, zoals autowegen, spoorwegen, kanalen, rivieren en waterkeringen. Kruising met autowegen Wanneer men met een buisleiding een weg wil kruisen, dan kan dit op een drietal manieren. Open ontgraving. Men graaft de weg open, legt de buisleiding in de sleuf en herstelt het wegdek. Bij deze werkwijze dient de weg afge- 283

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 5