Bij de bouw van de tunnels onder de Oude Maas en het Hollandsch Diep is een andere constructie toegepast. De tunneluiteinden ko men vloeiend naar boven. De tunnels zijn gemaakt van gewapend be tonnen buizen met een inwendige diameter van 4.00 meter en een wanddikte van 0.325 meter. De tunnel Hollandsch Diep (fig. 2) heeft een lengte van 1620 meter, exclusief de eindgebou- wen en is opgebouwd uit 27 elementen van elk 60 meter. Deze elementen zijn afzonderlijk af gezonken. Bij de plaatsbepaling is gebruik ge maakt van lasers. De tunnel Oude Maas is 480 meter lang. De tunnels zijn voorzien van rekken waarop de leidingen gelegd kunnen worden. Verder zijn een groot aantal veiligheidssystemen ingebouwd. Kruising met andere rivieren In Noord-Brabant kruist de leidingenstraat de rivier de Mark en de Roosendaalse Vliet. Ook hier is bundeling noodzakelijk om te voorkomen dat door zinkers een te groot gedeelte van het water in beslag zou worden genomen en een te grote uitwaaiering op het land zou ontstaan. Ook in dit geval is besloten om tunnels onder het water te bouwen. De bouw geschiedde in den droge. De doorsnede van deze tunnels is 4.00 meter inwendig. Kruisingen met waterkeringen Hoofdwaterkeringen De leidingenstraat kruist ter plaatse van de OOP Oude Maas en het Hollandsch Diep de hoofd waterkeringen. In geval van leidingbreuk of explosie moet de waterkering volledig water- kerend blijven. Dit gegeven resulteerde in een ontwerp, waarbij de dijken verzwaard zijn door een zandaanvulling. De hoogte van de zand- aanvulling is afgestemd op de te verwachten grootste diameter van een te leggen pijp met een gronddekking van 1.00 meter. Het lengteprofiel van de leidingenstraat wordt ter plaatse van een dijkkruising gevormd door aan elkaar tegengestelde bogen met een straal van 800 meter. De kruising verloopt hierdoor soepeler. Binnenwaterkeringen Voor de binnenwaterkeringen is in het alge meen een dijkverzwaring toegepast van 0.50 meter. De leidingen kunnen met 1.00 meter dekking door het dijklichaam worden gevoerd. Bij dijken waarop wegen gelegen zijn is rijbaan verdubbeling toegepast. De doorgraving kon daardoor in twee fasen geschieden. Kruising waterwingebied In Noord-Brabant kruist de leidingenstraat over een lengte van 3500 meter het waterwingebied van het waterleidingbedrijf Noord-West-Bra bant. Ter voorkoming van vervuiling van dit gebied door lekkages van leidingen wordt rond een leiding die tot vervuiler kan worden gere kend, een beveiligingssysteem aangebracht. Dit bestaat uit een ondoorlatend scherm, waarin de leiding en een drain wordt gelegd. Deze drain, behorende tot het alarmeringssysteem, wordt via een pvc-buis in verbinding gebracht met een betonnen inspectieput. Door uit deze put regel matig monsters te nemen en te onderzoeken is het mogelijk om tijdig lekkages op te merken. Kruising met watergangen Indien mogelijk zijn watergangen ter plaatse van de leidingenstraat gedempt en/of omgelegd. Waar dit niet mogelijk was zijn voorzieningen getroffen in de vorm van grondduikers of syphons. Bij de uitvoering met een grondduiker wordt het water door een betonnen duiker ge voerd. Bovenop deze duiker is een grondop- hoging gerealiseerd van 3.00 meter waar de te leggen leidingen worden doorgevoerd. Bij een syphon wordt het water 3.00 meter onder het maaiveld door naar de andere kant gevoerd. Kruising met kabels en leidingen In de leidingenstraat liggen en groot aantal 1032 1.75 1.75 DWARSDOORSMtDE LEIDIHGENTUNNEL HOLLANDS DIEP 1.gewapend-betonnen buis3.l«idingen 5.baUastbcton. 2. Icidingrcfc. 4. loopruimte Fig. 2. 285

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 7