signaal, de lengteduur van het signaal en de bandwijdte de bepalende factoren. Een penetrerend echolood maakt gebruik van zeer kort durende geluidspulsen van een fre quentie welke kan variëren van ±2-7 kHz en geeft een duidelijk beeld van de bovenste lagen in de ondergrond, terwijl een pneumatische ge luidsbron als b.v. een airgun, waarbij een onder hoge druk gebracht luchtbel explodeert in het water, een indringing kan geven in de orde van kilometers in de bodem, afhankelijk van het volume lucht dat wordt gebruikt. Bij een side scan sonar wordt een zijdelingse bundel golven uitgezonden van een frequentie welke kan variëren van 120 - 200 kHz en wordt een oblique beeld van de zeebodem verkregen. Deze apparatuur kan ook gebruikt worden om wrakken te lokaliseren. Tegenwoordig wordt ook gewerkt met het op een betrekkelijk geringe diepte boven de bodem slepen van een trillingsbron met een nauwe stralenbundel, waarbij reliëf en onregelmatig heden zeer nauwkeurig kunnen worden weer gegeven. Daarnaast is het gebruik van onderwatertele visiecamera's met monitoren en elektronische besturing in opmars. Het gebruik van bodem fotografie is een al oudere maar nog steeds ge bruikte wijze om een gedetailleerde indruk van de op of in de zeebodem levende beesten en de aard van het sediment of aanwezige bodem structuren te krijgen. Voor directe waarneming van het materiaal waaruit de zeebodem bestaat wordt gebruik ge maakt van bodemkernapparatuur zoals piston- corers, gravity corers, dreggen of happers ter wijl een grotere indringing in de zeebodem kan worden verkregen door een boorschip. Een pistoncorer is een stalen pijp met vaak een plastic binnenpijp waarin een zuiger zit aan een staaldraad naar het schip. De zuiger vermindert in sterke mate de wrijving tussen binnendrin gend sediment en de binnenzijde van de corer, waardoor de pijp verder in de bodem kan gaan. De gravity corer is een stalen pijp, meestal zon der binnenpijp, welke door zijn (vaak groot) eigen gewicht de bodem inzakt en geen zuiger heeft. Daarnaast worden nog andere methoden ge bruikt om de pijp de grond in te laten zakken b.v. door een trilmotor (Zenkovich vibrocorer) of door een gasexplosie. De laatste jaren is door een Amerikaans schip, de „Glomar Challenger", een groot aantal bo ringen gedaan in diepzee en oceanen om de aard en ouderdom vast te stellen waarbij soms geboord is tot diepten van 1000 meter onder de zeebodem. Gezien de zeer hoge kosten is deze mogelijkheid voor kleinere landen voor lopig nog uitgesloten. Het wereldwijde onder zoek dat met de „Glomar Challenger" is ge daan heeft een schat aan deels nog niet gepu bliceerde gegevens opgeleverd welke een geheel nieuw licht werpen op de ouderdom van de oceanen. Een voorbeeld van modern marien geologisch onderzoek: het uiteendrijven van de continenten In 1912 publiceert de Duitser Alfred Wegener een theorie waarin hij aangeeft hoe volgens hem de continenten, daarbij gerekend de continen- Penetrerend echolood: vis, verwerkingseenheid, en recorder. 324

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 14