Officiële opening gebouw voor Geodesie Op 24 november j.l. heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus het nieuwe gebouw van de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft officieel geopend. Hij deed dit door het plaatsen van een jalon, waarna op een scherm lichtbeelden het nieuwe gebouw lie ten verschijnen in het wijde en weidse polder landschap. Prins Claus werd vergezeld door de staatssecretaris van O.W., de commissaris der Koningin in Zuid-Holland en een vertegen woordiger van de burgemeester van Delft. De overdracht van het gebouw werd met een rede ingeleid door Ir. N. F. I. Schwarz, waar nemend voorzitter van het College van Bestuur van de TH Delft. Namens de Afdeling der Geo desie werd het gebouw in ontvangst genomen door Ir. J. E. Alberda, beheerder van de afde ling. Zijn rede laten we hieronder volgen. Na afloop van de openingsplechtigheid bestond de gelegenheid een gedeelte van het gebouw te bezichtigen, waar een fraaie expositie was inge richt. Toespraak door Ir. J. E. Alberda, beheerder van de afdeling Koninklijke Hoogheid, zeer geachte aanwezigen, Nu ik namens de afdeling dit gebouw in ont vangst heb mogen nemen, wil ik allereerst u, Koninklijke Hoogheid, danken dat u deze over dracht hebt willen verrichten en het gebouw met een symbolische handeling hebt geopend. En in u, mijnheer Schwarz, wil ik graag het College van Bestuur danken voor dit goede afdelingsgebouw waarvan u de overdracht hebt willen inleiden met uw toespraak die de plaats en betekenis van onze afdeling in het TH- verband weergaf. Koninklijke Hoogheid, uw openingshandeling was het plaatsen van een jalon, een van de een voudigste hulpmiddelen van de landmeetkunde, gebruikt om een punt te markeren. Deze jalon markeert niet zozeer een plaats, als wel een gebeurtenis, een punt in de tijd. Het is bij een gelegenheid als deze, die volgens de schaarse statistische informatie in ons land maar eens in de tachtig jaar voorkomt, wel goed om even in de tijd terug te kijken. Wij zullen niet de hele geschiedenis van de geodesie bezien, want die begint al bij de oude Egyptenaren. De naam geodesie werd al door Aristoteles gebruikt en is dus wat ouderdom betreft nog eerbiedwaar diger dan uitstekende Nederlandse benamingen als wiskunde, natuurkunde en werktuigkunde waarmee Simon Stevin onze taal heeft verrijkt. Maar er is alle reden Stevin hier uitdrukkelijk te noemen. In het jaar 1600 gaf niemand min der dan Prins Maurits opdracht tot het vestigen van een opleiding voor burgelijke ingenieurs te Leiden en de instructie voor het leerplan werd door Simon Stevin opgesteld. Hij schreef: „Die meyninge is dat men den toehoerders, soe haest als mogelyck is, sal brengen om metter daet het landt als ingenieurs te connen dienen. Hyer toe sal men leeren die arithmeticque oft het tellen ende het landtmeten maer alleenlyck van elck soe veel, als tottet dadelyck gemeene ingenieur- scap nodich is". Niet teveel „wetenschappelijk hobbyisme" dus, er werd alleen gedoceerd wat sommigen tegenwoordig „maatschappelijk rele vante kennis" zouden noemen. Delft gaat een rol in de vorming van burgerlijke ingenieurs spelen als in 1843 de Koninklijke Akademie wordt gesticht. Al in 1842 stelde een Koninklijk Besluit vast dat de afgestudeerden de voorkeur bij vacatures in Rijksdienst zouden hebben, nl. „voor de bedieningen van roeijer der dranken, scheepsmeter, en landmeter of teekenaar voor het kadaster". Van 1847 af kon het examen voor landmeter in Delft worden af gelegd. Zover als de geschiedenis van onze TH teruggaat zien we dus dat de landmeetkunde en later ook de hogere geodesie, er een tehuis heb- 328

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 18