de grootste werkgever van geodetisch ingenieurs in ons land van het ministerie van Financiën naar dat van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De taak van de geodeet op dit gebied ligt niet alleen bij het registreren, verwerken en verstrekken van de veelsoortige informatie, maar ook bij de voorbereiding, de uitvoering en de begeleiding van de veranderingen die dage lijks in een hoog ontwikkeld en dicht bevolkt land plaatsvinden. Om een paar cijfers te noe men: het kadaster verwerkt jaarlijks meer dan anderhalf miljoen mutaties op een totaal van zes miljoen kadastrale percelen en ontwerpt plannen voor een nieuwe rechtstoestand in het kader van de inrichting van een groot deel van ons land. De identiteit, plaats en grootte van vastgoed wordt meetkundig vastgelegd, maar hieraan zijn gekoppeld vele menselijke betrek kingen op het gebied van bestemming, inrich ting, beheer en zakelijke rechtstoestand, waarop de juridische, planologisch-geodetische en ad- ministratief-geodetische vorming van de geodeet is gericht. Het feit dat de geodesie de enige studierichting is die met het onroerend goed- recht in alle sectoren en facetten te maken heeft, is een van de oorzaken dat een onder- zoek-zwaartepunt bij deze Technische Hoge school is: de systeemontwikkeling van een veel omvattend gebied van administratieve wetge ving, o.a. betreffende bestemming, inrichting en beheer van onroerend goed. Dit onderzoek ge schiedt in nauwe samenwerking met een aantal instellingen, waaronder de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. Koninklijke Hoogheid, dames en heren, elke geodeet moet wel eens de elementaire vraag beantwoorden of de hele wereld nu al niet in voldoende mate opgemeten is. Het antwoord hierop moet luiden: hoe meer de ontwikkeling van een land voortschrijdt, hoe meer geodetisch werk van alle categorieën nodig is. Graag zou ik in aansluiting op wat de heer Schwarz heeft gezegd daarom nog enkele opmerkingen maken. De behoefte aan geodetisch ingenieurs op alle geschetste terreinen is onmiskenbaar, maar kwantitatief niet groot. Qua aantal beoefenaren wekt de geodesie de indruk van een smal werk terrein, een specialisme. Maar in werkelijkheid beslaat zij een breed interdisciplinair terrein, zoals uit de diversiteit van activiteiten blijkt. Maatschappelijk heeft de afdeling het niet ver antwoord geacht een vroege splitsing naar deel gebieden in de opleiding aan te brengen, wij kennen dus een brede basisstudie die alle aspec ten van de geodesie beslaat. In de eindstudie is ruimte voorzien voor een verdieping op deel gebieden die de student naar aanleg en belang stelling kan kiezen, een verdieping die zijn wetenschappelijke vorming moet afronden, maar die hem niet onbruikbaar maakt voor andere deelgebieden van de geodesie. De af deling is dankbaar dat zij nu over een goede behuizing beschikt, met o.a. eindelijk een eigen fotogrammetrisch en kartografisch laborato rium, om de studenten een brede en moderne ingenieursopleiding te kunnen bieden. Naast de vorming van de studenten heeft de afdeling een nationale positie die in de meeste andere landen toevalt aan speciale onderzoek instituten of aan afdelingen voor onderzoek en ontwikkeling van grote rijksdiensten ik be doel het niet rechtstreeks aan onderwijs gebon den onderzoek, en specialistische metingen en berekeningen in nationaal en internationaal ver band, maar meestal onder auspiciën van de Rijkscommissie voor Geodesie. Maar ook het onderwijsgebonden onderzoek, zowel op maat- schappelijk-juridisch als op technisch-mathema- tisoh gebied, komt door de vele relaties van de afdeling met Rijksdiensten en met andere on derwijsinstellingen ten goede aan de Nederland se vakwereld. Onze verbondenheid met die niet omvangrijke maar hecht samenhangende vak wereld blijkt uit de verheugend grote opkomst vandaag van collega's uit het hele land. In het kader van onontkoombare besnoeiingen bij het Wetenschappelijk Onderwijs heeft ook de af deling al menige veer moeten laten, waaronder in de laatste jaren 10% van haar personeels bestand. Zij verkeert nu bovendien in een moei lijke positie door het gelijktijdige optreden van enkele zeer belangrijke docentenvacatures. Wij hopen dat wij in staat gesteld zullen worden onze nationale en internationale positie als Ne derlands geodetisch onderzoekinstituut te hand haven. Literatuur: AFSCHEID PROFESSOR WITT Op 10 december j.l. heeft Prof. Ir. G. F. Witt, hoogleraar in de planologische geodesie aan de Technische Hogeschool, zijn afscheidscollege gegeven. Prof. Witt gaat per 1 januari met emeritaat. J. E. Alberda, De totstandkoming van het nieuwe gebouw voor Geodesie, lustrumboek „Snellius" 1975. 331

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 21