nisch georiënteerde studiedagen in voorafgaande jaren, het nu tijd werd om meer aandacht te besteden aan het facet netwerkplanning. Na in tensief overleg van de commissie en enkele le den van de Afdeling Bedrijfskunde van de TH- Eindhoven kon een interessant programma wor den opgesteld. De belangstelling bij de inteke ning voor deze studiedagen was zo groot dat de maximum capaciteit, die bepaald werd door de beperkte demonstratie mogelijkheden, met de helft werd overschreden. Een kort spits openingswoord van onze voor zitter Ing. S. C. Hoos, vormde het begin van de reeks activiteiten in het kader van de stu diedagen netwerkplanning. Bij een inleiding over de organisatorische opzet van projecten door Ir. W. T. Langendam Prof. Ir. C. H. V. A. Botter was helaas door ziekte verhinderd kwam er direct een aantal termen aan de orde zoals, matrix-organisatie, systeem-mana- gement, uitvoering van een project in fasen, enz. In zijn aansluitend betoog over basistech nieken werden de bekendste planningsmetho den gekarakteriseerd te weten: CPM (Critical Path Method), PERT (Project Evaluation and Review Technique), MPM (Metra Potential Method), Precedence Diagramming en EMPM (Extended MPM). De twee eerstgenoemde me thoden zijn representanten van de groep „acti viteit is pijl", de laatste drie van de groep „ac tiviteit is knooppunt of beter balk". Bij het klassieke balkdiagram bleek het niet mogelijk de activiteiten met hun onderlinge relaties voor te stellen. Hierdoor waren vragen zoals bij voorbeeld „Aan welke activiteiten moet in het bijzonder aandacht worden geschonken opdat een projectduur korter wordt?" niet te beant woorden. Enkele praktische bezwaren van MPM werden door Ir. J. A. G. M. Kerbosch toegelicht. Het bleek echter direct dat deze methode na uit breiding in de toegestane relaties tot een mach tig hulpmiddel bij de netwerkplanning kon worden. Alles wat in MPM, CPM en PERT mogelijk is is ook mogelijk in EMPM, reden waarom aan de THE deze methode gekozen werd om verder te ontwikkelen. De deelnemers werden ook zelf in de gelegen heid gesteld netwerkplanning op een gegeven project toe te passen. Als project was voorbe reid „Het verwisselen van een autowiel". De opdracht luidde het netwerk te tekenen aan de hand van een lijst van activiteiten en een lijst van relaties tussen de activiteiten. Zelfs een dergelijk eenvoudig project bleek al heel wat interessante aspecten te bevatten. Mogelijke oplossingen van het probleem van de capaciteitsplanning werden door de heer Langendam uiteengezet. Na een korte excursie naar het rekencentrum van de TH, waar o.a. ook een analoge computer te zien was, hield de heer Kerbosch een inleiding over „Annette" (Activity on Node Network Analysis Technical University Eindhoven). De heer H. J. Schell lichtte ons uitvoerig in over het verschil tussen de batch-gewijze programmaverwerking en het on-line interactief of conversationeel gebruik van een computer. Het bleek dat bij grote pro jecten de eerstgenoemde werkwijze door de grote „turn-around-time" soms zoveel tijd kon kosten dat de resultaten van de netwerkplan ning voortdurend achter lagen bij de uitvoering van het project. Daarom werd „Annette" als een terminal-systeem opgezet. Voor de demonstratie van ons project „Het verwisselen van een autowiel" stonden drie ter minals ter beschikking. Duidelijk bleek daarbij het belang van de grote flexibiliteit bij de in voer van de gegevens en de snelle correcties ervan in verband met storingen, typefouten e.d. De laatste inleiding werd door de heer P. M. de Bakker gehouden; hij is hoofd Bureau Plan ning en Coördinatie bij de gemeente Eindhoven. Hij gaf toelichting op een bestemmingsplan procedure. Aan de hand van een aantal uitge reikte voorbeelden wees hij met nadruk op de leesbaarheid en bruikbaarheid van de schema's voor degenen die er mee moeten werken. De studiedagen werden besloten met een forum onder leiding van onze voorzitter, waarna hij een dankwoord sprak tot alle inleiders, de heer Schalkwijk en de Commissie Studiedagen. Hulde aan de Commissie Studiedagen om eens buiten ons vakgebied te treden en natuurlijk ook aan de medewerkers van de Afdeling Be drijfskunde. Zij hebben alle activiteiten voor treffelijk op elkaar weten af te stemmen, waar door deze NGL-Studiedagen netwerkplanning en tevens eerste PAO-cursus aan de THE een groot succes genoemd mogen worden. H.S. EXTRA NUMMER KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT In oktober 1976 verscheen een extra nummer van het Kartografisch Tijdschrift dat in z'n geheel gewijd is aan kaarttypografie. Het bevat lezingen en oefeningen die gehouden zijn tijdens de Kartografische Studiedagen van 1974. De 335

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 25