Het ITC door Ir. H. L. Rogge, hoofd van de bibliotheek en van de afdeling Publikaties, Documentatie en Bibliografie van het ITC. ,,Luchtkaartering voor Ontwikkelingslanden" zo luidt de titel van een boekje over het ITC dat binnenkort gaat verschijnen i). Het werd door schrijver dezes samengesteld uit een groot aantal bijdragen van op hun vakgebied zeer bekwame medewerkers aan dat instituut. Wat is de achtergrond van die titel, wat betekenen die drie letters ITC, en waarom wordt er binnen kort een boekje over het ITC gepubliceerd? Eerst die letters. Het „acroniem" 2) ITC bete kent International Training Centre". Op zich zelf een neutrale naam natuurlijk. Er zullen wel meer „training centres" in de wereld bestaan, al of niet „internationaal". De zaak wordt dui delijker als wij de volledige naam van het insti tuut citeren: „International Training Centre for Aerial Survey". Later werd daaraan nog toe gevoegd: „and Earth Sciences". Nog later werd de naam zelfs veranderd, zodat deze thans luidt: „International Institute for Aerial Survey and Earth Sciences (ITC)", dus: „Internationaal Instituut voor Luchtkaartering en Aardkunde", waarbij „ITC" slechts wordt toegevoegd ter verduidelijking, en om de band met het begin niet te verbreken. Wat „luchtkaartering" (Aerial Survey) betekent, behoef ik de lezers van Geodesia niet uit te leggen. „Aardwetenschappen" (Earth Sciences) zijn wetenschappen die zich met de studie van de aarde bezig houden. Wetenschappen dus waarbij in de „vreemde" benamingen het begrip „geo-" optreedt, zoals in geologie, geografie, geomorfologie en in zekere zin ook in geodesie. Ook bodemkunde (pedologie 3)hoort er toe. Op zichzelf hebben de begrippen „luchtkaar tering" en „aardwetenschappen" nog niets met „ontwikkelingshulp" te maken. Maar de gees telijke vader van het ITC was Prof. Schermer- horn. Dat wijst al in een bepaalde richting. Door de politieke ontwikkelingen na de Tweede Wereldoorlog (waarin Prof. Schermerhorn zelf een werkzaam aandeel had), kreeg deze veel met „ontwikkelingslanden" te maken. Meer in het bijzonder met het „ontwikkelingsland Indo nesië". Daardoor kwam hij tot het inzicht dat goede kaarten voor zulke landen een eerste vereiste waren en dat daarbij luchtkaartering de methode was om die kaarten te verkrijgen. Tevens overwoog hij dat het dan niet altijd nodig is daarvoor deskundigen en instrumenten naar die landen toe te sturen. Men mist er vaak de „infrastructuur" om van die deskundigen en van het instrumentarium voldoende te profi teren. Die infrastructuur is in het „Westen" wel aan wezig. Nederland had op het gebied van lucht kaartering al een goede naam in de wereld. En ook op dit gebied was Schermerhorn een pionier. Wat lag dus meer voor de hand, dan dat hij op het idee kwam in Nederland een instituut voor luchtkaartering te stichten, waar jongelui uit ontwikkelingslanden applicatiecur sussen (aanvullend onderwijs) in luchtkaarte ring, fotogrammetrie dus, konden krijgen? En dan moest men zich daarbij ook niet beperken tot de zuivere fotogrammetrie (kaarten maken uit luchtfoto's), maar het werkterrein uitbreiden tot het inwinnen van nog veel meer informaties uit luchtfoto's. Vooral op het gebied van de aardwetenschappen, en wel door middel van zgn. foto-interpretatieHij lanceerde zijn denk beelden voor het eerst in 1949 op een ver gadering van een commissie van de United Het boekje is inmiddels verschenen. Het is gratis verkrijgbaar bij de Bookshop ITC, postbus 6, En schede. '-) Een acroniem is een door (hoofd)letters gevormd „woord" als VARA, NATO, e.d. 3) Het Griekse woord „pedon" betekent: bodem. 315

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 5