wikkeling plaatsgevonden en is er momenteel apparatuur verkrijgbaar, waarmee de uitvoering van de plaatsbepaling zowel in verticale als in horizontale zin sterk is vereenvoudigd. Zo'n moderne tachymeter is de Geodimeter 700 van AGA (vergelijkbaar met de RegElta), die een numerieke uitlezing van de verticale en hori zontale hoek geeft en de afstand elektro-optisch meet m.b.v. gemoduleerd laserlicht. Zowel de Kombinatie Tunnelbouw als de Meetkundige Dienst maakten van dit instrument gebruik bij het afzinken van de elementen. Beschrijving systeem-componenten Artemis Het acroniem voor Artemis luidt: A (utomatic) R(anging) T(heodolite) E(radiating) Microwa ve) .S'(ignals). De positie van het element wordt bepaald door het continu en automatisch meten van de afstand en de richting van een bekend punt op de wal naar het bewegende element. Het walstation van het systeem wordt Fix ge noemd, het bewegende station Mobile. Beide stations zijn voorzien van sleufstraler-antennes. Dit type antenne is te vergelijken met radar antennes. Tijdens het in werking zijn van het systeem blijven beide antennes door een micro golftransmissie-verbinding steeds op elkaar ge richt, daarbij staan de antennes loodrecht op de verbindingslijn tussen de stations. Onder deze omstandigheden is ook een duplex-spraakver- binding mogelijk. Fix (fig. 2) Het walstation, bestaande uit een antenne-unit, een controle-unit en een data-unit, heeft een absolute hoek-encoder (elektronisch uitleesbare rand) met een oplossend vermogen van ca. 0,013 graad. De standaardafwijking in de volg- nauwkeurigheid is 0,02 graad. De gemeten hoek kan via duimwielschakelaars worden gereflec teerd aan het kaartnoorden of iedere andere gewenste richting. Voorafgaande aan de meting dient de Fix-antenne optisch georiënteerd te worden. T.b.v. deze handeling is op de antenne een kijker gemonteerd. Als regelingseis geldt dan dat de vizierlijn van de kijker evenwijdig moet zijn aan de verbindingslijn tussen Fix en Mobile bij een systeem in werking. Via de microgolfverbinding wordt de hoekinformatie overgezonden naar de Mobile, waar deze wordt afgebeeld op een LED-display in 5 decimalen en eveneens beschikbaar is in BCD-code voor verdere verwerking. Mobile (fig. 3) De uitrusting van dit station is nagenoeg iden tiek aan die van het walstation. Ook in de an tenne-unit van de Mobile bevindt zich een hoek-encoder (oplossend vermogen 0,1 graad). Deze is speciaal voor dit transport aangebracht om de hoek te meten tussen de richting naar het walstation en de langsrichting („steven") van het element. Hiermee is het mogelijk con- 14 Verwezen kan worden naar het artikel „Het Arte- mis-plaatsbepalingssysteem", door Ing. C. C. J. Oord. Geodesia 1973, novembernummer, blz. 242. Fig. 3. Antenne-unit Mobile op de secundaire toren van het tunnelelement. Fig. 2. Antenne-unit Fix op de uitzichttoren van de suikerfabriek.

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 14