TUNNEL ELEMENT Artem aut. innemen berekenen plotter sturen opslaan op cassette 50 m Plotter als navigatie-middel HP9830 en de plotter (bij het transport van het tweede Drechttunnel-element is dit inderdaad gebeurd), konden de positiegegevens (kaartboek en afstand) en de koers m.b.v. een portofoon worden doorgesproken naar de navigatiehut, waar nu de HP9830 was geplaatst, verbonden door de standaard-interface aan de plotter. Het overgaan op deze niet volledig-automatische versie had dus geen consequenties voor de presentatie op de plotter, wel was het meet- tempo lager. Bij het uitvallen van het totale Artemissysteem kon de positiebepaling van het element onmid dellijk worden overgenomen door de Geodi- meter 700. De waarnemer achter dit instrument sprak dan de kaarthoek en de afstand per por tofoon door naar de toren, waar die gegevens op de HP9830 werden ingetypt en verder nor maal werden verwerkt. Als tekenmateriaal voor de plotter werd maat vast transparant materiaal gebruikt voorzien van de vereiste randperforatie t.b.v. het papier transport. Op dit materiaal is op schaal 1 2000 het voor het transport van belang zijnde deel van de bestaande rivierkaarten Oude Maas en Dordtse Kil overgenomen, aangevuld met de dieptelijnen die de uitgebaggerde vaargeul aan geven. Het traject van de Oude Maas is op schaal 1 2000 te breed om in één plotstelsel op het 50 cm brede kaartmateriaal te worden afgebeeld. Het gebied is daarom verdeeld in 4 piotstelsels, waartussen de overlap minimaal genomen is om de verplaatsingstijd van de te kenpen van het ene naar het andere stelsel zo kort mogelijk te houden. In de navigatiehut, waar de presentatie van de positie dus plaatsvond, bevond zich ook de plotter, eveneens een DP-3, van de Kombinatie Tunnelbouw. Beide plotters waren op overzich telijke wijze opgesteld voor het navigatietrio van de firma Smit-Vos (fig. 8). m Fig. 7. Schematisch overzicht van het volledig-automatische plaatsbepalingssysteem. 17

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 17