BON landmeetkundig tekenaar (n.t.f.-examen) landmeettechnïcus meetassistent landmeetkundige topografisch tekenaar loi-examen stedebouwkundig tekenaar (loi-examen) -Jeidse onderwijsinstellingen deze snelheid zou de af te leggen afstand van 8 km ruimschoots in 4 uur te overbruggen zijn. In de praktijk bleek het manoevreren met het brede en diepstekende element toch wat moei lijkheden op te leveren en vorderde men lang zamer dan voorzien was. Daardoor kwam men op een tijdstip bij de Dordtse Kil aan, dat de stroomsnelheid in de Oude Maas al sterk was toegenomen. Ondanks de ingeroepen hulp van een 3400 pk sterke duwboot (fig. 11) en de reeds aanwezige 17000 pk was het element niet meer vooruit te krijgen. Noodgedwongen moest men daar tot de volgende kentering (na 8 uur) het element tussen de kribben op z'n plaats houden. Deze vertraging leidde ertoe dat het laatste deel van het transport in de duisternis moest geschieden, hetgeen men aanvankelijk bij de opzet had wil len vermijden, i.v.m. het noodzakelijk geachte zicht voor de navigatie. Men kan wel stellen dat dankzij de gekozen wijze van presentatie, in de vorm van een directe weergave van het element op schaal t.o.v. de omringende situatie, ook dit laatste deel van het transport succesvol is verlopen (fig. 12). Het afzinken van het element m.b.v. de Geodi- ineter 700 Het bijzondere bij dit afzinken was eigenlijk niet het gebruik van de Geodimeter 700, hoe wel men vanuit één standplaats met een mini mum aan mankracht het hele proces kon bege leiden, maar de snelle wijze van verwerking van de meetgegevens. De Geodimeter 700 was voor deze operatie ondergebracht in. een meethut dicht bij de af- zinkplaats (fig. 14). In de directe omgeving van de Geodimeter waren twee in eén X-, Y- en Z-stelsel bekende richtmerken aangebracht die dienden voor het instellen en controleren van de oriëntering en de verticale hoek. Op het ele ment bevonden zich in beide meettorens ronde n.l.f.-examen (loi-examen) loi-examens worden afgenomen onder toezicht van een rijksgecommitteerde. De LOI heeft voor deze beroepen moderne schriftelijke opleidingen met de mogelijk heid van praktijk voor landmeetkunde. Stuur vandaag nog de ingevulde bon. Dan sturen wij u onmiddellijk vrijblijvend alle inlichtingen over de opleiding waar voor u belangstelling hebt. Erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen, bij beschikking BVO/SFO-129.718, d.d. 5-3-1975 Leiderdorp/Leidsedreef 677a overdag, maar óók 's avonds en in het weekend, kunt u telefonisch een studiegids aanvragen: bel (071) 89 92 55* Stuur mij zonder enige verplichting alle informatie over de cursus mevr. mej. dhr. straat woonplaats Deze bon in ongefrankeerde envelop zenden aan: l6i7i7i Leidse Onderwijsinstellingen, antwoordnummer 1, Leiden Fig. 11. De noodzakelijke assistentie van een duwboot. 19

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 19