g}©m(^êj©Dï}G w®®^ KMC-ONDERZOEK ZAKREKENMACHINES Een onderzoek van de Rijks Kantoormachine Centrale (KMC) heeft aangetoond dat de kwali teit van zakrekenmachines onder de maat is. Slechts een kwart van de onderzochte zakreken machines voldeed aan de normen die de KMC stelt t.a.v. het gebruik door overheidsinstanties. Een groot deel van de op de markt gebrachte zakrekenapparatuur functioneert niet goed, zo luidt de conclusie van het onderzoek. Veel te leurgestelde kopers hebben moeten ervaren dat de zakrekenmachine niet die prestaties levert die men ervan had verwacht. De aangeschafte apparaatjes verdwijnen (omdat ze 't niet meer doen) in een kast of la. Bij het onderzoek dat zich uitstrekte over het jaar 1975 waren 50 typen zakrekenmachines betrokken, die alle in de loop van dat jaar op de Nederlandse markt verschenen. De appara ten werden niet alleen getoetst op hun techni sche kwaliteiten, ook de serviceverlening door de betrokken importeur werd beoordeeld. Van de 50 onderzochte apparaten werden er 13 goedgekeurd voor overheidsgebruik, 37 appara ten kwamen niet in aanmerking voor advisering aan de instanties die een beroep doen op de KMC. Aan de afgekeurde apparaten werden verschil lende gebreken geconstateerd: 10 apparaten werden afgekeurd wegens slechte constructie en soldering; 8 wegens een ondeugdelijk toetsen bord; 7 omdat er rekenfouten ontstonden bij het leegraken van de batterij; 5 kwamen niet voor advisering in aanmerking vanwege de on gunstige prijs-prestatieverhouding. Bij het onderzoek is de KMC ervan uitgegaan dat zakrekenmachines onder verschillende om standigheden moeten kunnen worden gebruikt. Schokken en eventuele temperatuurwisselingen tengevolge van gebruik buitenshuis mogen dan ook niet van invloed zijn op de prestaties. Daarom werden de solderingen en de mecha nische constructie onderzocht. Om het toeval uit te sluiten werden door de KMC steeds grote aantallen van hetzelfde type aan dezelfde test onderworpen. Enkele keren bleken (na normaal gebruik) re kenfouten te ontstaan door het loslaten van de soldering bij de zogenaamde conneotorverbin- dingen. In een aantal gevallen bleken ook de toetsenborden niet aan de gestelde normen te voldoen. De gebreken waren dat na enige tijd één of meer toetsen niet meer functioneerden of dat er na het indrukken van een toets meer cijfers verschenen. Bewegen of schudden van de rekenmachine had in enkele gevallen tot ge volg dat er cijfers op het scherm verschenen, goed geprojecteerde berekeningen werden zo in wanorde gebracht. De batterij-indicatie is een ander criterium waarop de rekenmachines wer den onderzocht. Het leegraken van de batterij blijkt bij veel machines uit een indicatie (bij voorbeeld lichtpuntjes) op het cijferscherm. Bij rekenmachines zonder indicator blijkt het leeg lopen van de batterij uit het teruglopen van de verlichting op het cijferscherm. In sommige ge vallen had dat invloed op de prestaties van het apparaat: er ontstonden fouten in de bereke ningen. Ook het batterijverbruik werd door de KMC onderzocht. Bij het onderzoek werd ge constateerd dat dat verbruik bij de verschil lende rekenmachines sterk uiteenloopt: van 24 cent tot 1 gulden en 50 cent per rekenuur. Bij batterijmachines is het altijd belangrijk bat terijen van een betere kwaliteit te gebruiken, zo adviseert de KMC. Het risico van lekkage van de batterij neemt dan af. Lekkage van batterijen veroorzaakt vaak aanmerkelijke schade en hoge reparatiekosten. Naar schatting zullen er dit jaar 400.000 zakrekenmachines in ons land worden verkocht. Sinds de introductie van deze apparaten in 1972 zijn er in totaal (1976 mee gerekend) naar schatting één miljoen verkocht. Het einde van deze ontwikkeling is nog niet in zicht. De verwachting is dat de verkoopcijfers de komende tijd nog wel verder zullen stijgen. De oorzaak van de tegenvallende kwaliteit van de zakrekenmachines (slechts een kwart voldoet immers aan de eisen) is de felle concurrentie tussen de fabrikanten, die elkaar proberen de loef af te steken met steeds lagere prijzen. Vier jaar geleden kostte de eerste zakrekenmachine die in Nederland te koop was 800 gulden. Sindsdien zijn de prijzen snel gedaald. Voor een paar tientjes kan men nu al terecht. Overgenomen uit de Automatisering-gids van 25 november 1976. 23

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 23