wam ®m qdBü [}ö@G mgjO klima und Schadstoffausbreitung (Sartori, SPA- CETEC, Wien); Landnutzungskartierung in landlichen Gebieten und Einsatz des Luftbildes in der Raumplanung (Trachsler, Eidgenössische Technische Hochschule, Zurich). Nahere Auskunft: Technische Akademie e.V., Hubertusallee 16-18 (Postfach 130465), 5600 Wuppertal 1, Telefon 0202/740066, Telex 859 2525 taw d. RUILVERKAVELING EVERLOSE BEEK AANGENOMEN Op 7 december jl. is te Sevenum (Limburg) de stemming gehouden over de ruilverkaveling Everlose Beek (11.161 ha, 4.856 stemgerechtig den). De ruilverkaveling is aangenomen met een meerderheid van 51% van de uitgebrachte stemmen en 69% van de gestemde oppervlakte. De stemmenverdeling was als volgt: uitgebracht werden 2.186 geldige stemmen, vertegenwoor digende 8.973 ha. Hiervan stemden 1.131 stem gerechtigden voor de ruilverkaveling, vertegen woordigende 6.205 ha. Tegen stemden 1.055 stemgerechtigden, vertegenwoordigende 2.768 ha. RUILVERKAVELING BORCULO AANGENOMEN Op 21 december jl. is te Borculo (Gld.) de stemming gehouden over de ruilverkaveling Borculo (4.716 ha, 970 stemgerechtigden). De ruilverkaveling is aangenomen met een meer derheid van 51 van de uitgebrachte stemmen en 59% van de gestemde oppervlakte. De stemmenverdeling was als volgt: uitgebracht werden 618 geldige stemmen, vertegenwoordi gende 3.914 ha. Hiervan stemden 315 stemge rechtigden voor de ruilverkaveling, vertegen woordigende 2.317 ha. Tegen stemden 303 stemgerechtigden, vertegenwoordigende 1.597 ha. RUILVERKAVELING SCHAFT AANGENOMEN Op 23 december j.l. is te Borkel (N.B.) de stemming gehouden over de ruilverkaveling Schaft (2.199 ha, 708 stemgerechtigden). De ruilverkaveling is aangenomen met een meerderheid van 71,8% van de gestemde oppervlakte. De stemmenverdeling was als volgt: uitgebracht werden 470 geldige stem men, vertegenwoordigende 2.064 ha. Hiervan stemden 130 stemgerechtigden voor de ruil verkaveling, vertegenwoordigende 1.481 ha. Tegen stemden 340 stemgerechtigden, verte genwoordigende 583 ha. JAARVERGADERING VERENIGING VAN LANDMEETKUNDIGEN Op 26 november j.l. hield de Vereniging van Landmeetkundigen in Hotel des Pays-Bas in Utrecht haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring. Deze vergadering werd door ruim veertig leden bijgewoond. Een uit twaalf punten be staande agenda werd vlot afgehandeld. D. v. d. Steenhoven is voor een volgende termijn her kozen als voorzitter, terwijl in de plaats van B. J. Schollmeyer, J. Erkelens in het bestuur zitting nam. Er werd tijdens de vergadering o.a. aandacht besteed aan het 30-jarig bestaan van de vereniging, welk feit wij in 1977 hopen te herdenken. Na de lunch is in het kader van een rayon bijeenkomst door Prof. Dr. Ir. C. Koeman een voordracht gehouden over het ontstaan en de ontwikkeling van de kartografie in Nederland. Rond het midden van de achttiende eeuw vin den we in Nederland reeds gestandaardiseerde, door de genie vervaardigde kaarten. Door Waterstaat werden rivierkaarten gemaakt. Het begin van de officiële Nederlandse karto grafie, aldus Prof. Koeman, lag in het jaar 1815, toen een begin werd gemaakt met de vervaardiging van topografische kaarten van het gehele Nederlandse grondgebied; een kar wei dat tot 1835 duurde. Prof. Koeman toonde tijdens zijn interessante lezing een diaserie, waarin zeer fraaie voorbeelden van kaartgra- veerkunst en calligrafie waren opgenomen. Vooral de gekleurde kaarten van Waterstaat en de kaarten van Amsterdam wekten bewon dering. Voor deskundigen is het, zoals Prof. Koeman opmerkte, mogelijk om met behulp van deze kaarten dankzij de precieze detail lering, het landschap van Nederland uit die tijd te reconstrueren. Op het einde van de voordracht ging de spre ker nog in op de vervaardiging van de groot schalige basiskaart, waarbij hij benadrukte, dat het uiteindelijke succes van deze onderneming afhankelijk is van de bijhouding van deze kaart. De zeer grote deskundigheid van Prof. Koeman, de research voor het samenstellen van de dia-serie, en de wijze waarop hij zijn toehoorders wist te boeien, kwamen tot uit drukking in het dankwoord van de voorzitter, die daarmee de rayonbijeenkomst besloot. L. A. M. Silvertant 25

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 25