kunnen worden het vak praktisch te beoefenen (b.v. civiele- en bouwkundige studenten). De behandeling van de stof is daarom elementair en afgestemd op de praktijk; voor eventuele verdere studie zijn er meestal aan het eind van ieder hoofdstuk literatuurverwijzingen opgeno men. Bij de samenstelling van dit boek is gebruik ge maakt van adviezen van een aantal HTS-docen- ten. Om praktische redenen wordt het boek in twee delen uitgegeven; naar verwachting zal het tweede deel in de loop van dit jaar verschijnen. Het eerste deel is overzichtelijk en logisch op gesteld, waarbij de tekst wordt aangevuld door vele duidelijke figuren. Ieder hoofdstuk wordt voorafgegaan door een samenvatting van de in dat hoofdstuk te behandelen stof, terwijl er naast de genoemde literatuurverwijzingen aan het einde van het hoofdstuk een aantal vragen zijn opgenomen, waarmee de lezer zijn kennis van de stof kan toetsen. Door zijn overzichte lijkheid is het boek m.i. geschikt voor de land meetkundige, die geen behoefte heeft aan een „leerboek", maar wel aan een zo goed mogelijk bijgewerkt naslagwerk. Dit eerste deel is te bestellen bij de boekhandel of bij de Delftse Uitgeversmaatschappij, Koorn- markt 70 te Delft, telefoon (015) 123725. De prijs is 22,00. J. van Raamsdonk DE MODERNISERING VAN VASTGOEDSYSTEMEN 1: UNIFORME PERCEELSAANDUIDINGEN, door Prof. Dr. Ir. M. J. M. Bogaerts Achtste publikatie in de serie over planologische en technisch-administratieve geodesie. Labora torium voor Geodesie, Technische Hogeschool, Delft. De waarschijnlijk meest interessante ontwik kelingen op het gebied van de modernisering van vastgoedsystemen vinden plaats op het Noord-Amerikaanse continent, waarbij nauw wordt samengewerkt tussen Canada, de Ver enigde Staten en Mexico. De American Bar Association onderkent bij de ontwikkeling van vastgoedsystemen drie prioriteiten het invoeren van een uniforme perceelsaan duiding; het invoeren van een gelijke onroerend- goedbelasting op basis van kaarten; het vervaardigen van eigendomsbeschrij vingen met behulp van coördinaten. Dit moet in de toekomst leiden tot de totstand koming van één vastgoedsysteem waaruit infor matie kan worden verstrekt ten behoeve van de rechtszekerheid met betrekking tot vastgoed en ten behoeve van het gebruik van vastgoed in de meest ruime betekenis van het woord. Tot nu toe zijn zes belangrijke conferenties ge houden: 1. The Tri-state Conference on a Comprehen sive, Unified Land Data System (CULDATA). University of Cincinnati, 1967; 2. The Workshop on Problems of Improving the United States System of Land Titles and Records. Mackinac Island, Michigan, 1968; 3. The First Canadian General Conference. University of New Brunswick, 1968; 4. The Conference on Compatible Land Iden tifiers The Problems, Prospects and Payoffs (CLIPPP). Atlanta, Georgia, 1972; 5. The Conference on Concepts of a Modern Cadastre. Ottawa, Ontario, 1974; 6. The North American Conference on Moder nisation of Land Data Systems (a multi purpose approach). Washington D.C., 1975. In Nederland zien we eenzelfde ontwikkeling als in de Verenigde Staten voor wat betreft vastgoedsystemen. Voor verschillende doelein den worden informatiesystemen op diverse manieren geautomatiseerd, terwijl bij de code ring en classificering van gegevens weinig of geen uniformiteit wordt betracht. Dit heeft tot gevolg dat in de toekomst steeds moeilijker gegevens kunnen worden uitgewisseld, aan elkaar gekoppeld of kunnen worden samen gevoegd. Deze publikatie is in feite een verslag van de vierde conferentie uit het voorgaande over zicht, de zogenaamde CLIPPP-conference. Het doel van deze conferentie was het ontwerpen van een uniforme perceelsaanduiding voor alle mogelijke informatiesystemen met vastgoed- gegevens. Hiertoe moesten alle aspecten van vastgoedregistratie worden onderzocht, zoals: a. de zakelijke rechtstoestand van vastgoed (een zeer gecompliceerde aangelegenheid in de Verenigde Staten), belastingregistratie; b. inrichting van civiele werken, landelijke en stedelijke planning en milieu; c. landmeten, kartografie, fotogrammetrie; d. politieke en economische aspecten, enz. De problemen zijn bestudeerd in zes work shops. Een samenvatting van de eindrapporten van deze groepen is opgenomen in bijlage 1 in deze publikatie. In hoofdstuk 2 wordt een beschouwing gegeven 27

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 27