bepaling van laatstgenoemde hoeveelheid is er evenwel bij het opstellen van de plannen voor het kanaal in 1967 al van uitgegaan, dat de overbelasting van de oppervlaktewateren met organische stoffen door het nemen van zuive- ringstechnische maatregelen zou worden beëin digd. In de uitgangspunten van het rapport uit 1967 is dus rekening gehouden met de genoem de verbetering van de waterkwaliteit. Door de bodemvastlegging en het aanbrengen van de bodemverhoging in de Nieuwe Water weg en de Nieuwe Maas, tezamen met de af sluiting van het Haringvliet en de Rijnkanali satie is de toestand voor de mond van de Hol- landsche Ussel voor wat betreft de verzilting aanmerkelijk verbeterd ten opzichte van de toestand tegen het einde van de zestiger jaren. Daardoor zijn gebruiksmogelijkheden van het inlaatpunt aan de Hollandsche IJssel te Gouda ten opzichte van de laatstgenoemde situatie be langrijk toegenomen. De andere vroeger gebruikte en dichter bij zee gelegen inlaatpunten, zoals de Parksluizen te Rotterdam, zijn echter ondanks genoemde maatregelen niet bruikbaar voor het inlaten van zoet water. De mogelijkheden tot het tegengaan van verzilting van de Hollandsche IJssel door deze af te sluiten met behulp van de storm vloedkering bij Krimpen aan den IJssel blijken, met name gedurende de veelal langdurige pe rioden van lage Rijnafvoer, gering. Op grond van de vorenstaande antwoorden en overwegingen kan dan ook niet worden gecon cludeerd, dat het plan tot de aanleg van het kanaal thans uiterst discutabel is geworden. Tij dens de droogte van de afgelopen zomer zou het kanaal een belangrijke bijdrage tot de zoet watervoorziening van Delfland hebben kunnen leveren. De bewindsman is van mening, dat er geen aanleiding bestaat een nieuw onderzoek naar de noodzaak van de aanleg in te laten stellen. Overigens heeft de Verenigde Vergadering van Delfland op 26 mei 1976 definitief besloten om tot de aanleg van het kanaal over te gaan. GRONDPOLITIEK EN GRONDGEBRUIKRECHT Negende publikatie in de serie over planolo gische en technisch-administratieve geodesie. Laboratorium voor Geodesie, Technische Hoge school, Delft. In deze reeks publikaties zijn in de nummers 3 en 4 een aantal artikelen opgenomen van prof. mr. P. de Haan. Op deze publikaties is destijds de aandacht gevestigd in de boek aankondiging in Geodesia 1975 - 6. Voor de artikelen van prof. De Haan blijkt zo veel belangstelling te bestaan dat de uitgevers van de reeks hebben besloten opnieuw een aan tal artikelen te bundelen. De artikelen in deze bundel handelen over de onderwerpen grond- politiek en grondgebruikrecht. Voor de ge- interesseerden in deze onderwerpen volgt hier de opsomming van de titels: Grondpolitiek Grondpolitiek in juridisch perspectief. Grondpolitiek in een christen-democratisch perspectief. Grondpolitiek: Waarom een slecht compromis en geen oplossing? De wetsontwerpen inzake de grondpolitiek. Grondpolitiek als basis voor ruimtelijk en agra risch beleid. De grondpolitiek van bouwrechtelijk en ge meentelijk standpunt beschouwd. Grondpolitiek in financieel perspectief. Grondgebruikrecht Openingsrede eerste jaarvergadering Vereniging voor Bouwrecht. Openingsrede tweede jaarvergadering Vereni ging voor Bouwrecht. Openingsrede derde jaarvergadering Vereniging voor Bouwrecht. Coördinatie van de administratieve wetgeving inzake onroerend goed. Leiding en registratie in het spanningsveld van ruimtelijke ordening, elektriciteitswerken en recht. Advies inzake de regeling van het landschaps beheer en de landschapsparken op lange en korte termijn. Notariaat, onroerend goed en administratief recht (met J. M. Polak). Ontwikkelingen ten aanzien van de wetgeving betreffende onroerend goed. Tien jaren Raad van advies en ruimtelijke orde ning Terugblik en vooruitzicht. Administratieve en planologische geodesie in een juridisch-bestuurlijk kader. Juridische aspecten van de planning van infra structuur. De plaats van de eigendom in het hedendaagse bestuursrecht. De interimnota Landinrichtingswet in het licht van eerder verschenen studies. G. W. Eversdijk 58

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 22