In de meest directe toepassing beschrijft de lichtstraal dan een diazofilmpje van 105 x 148 mm. Zo'n filmpje kan het daglicht verdragen en wordt in ammonia in een simpel tafelappa raatje ontwikkeld. Voor een „quick look" kan in enkele seconden een vergroting van de kwaliteit van een foto- copie worden gemaakt. Voor een definitief beeld op bijvoorbeeld maatvaste film dient een goede vergroter te worden ingeschakeld. In de andere toepassing kleurt de blauwe argon laser de oranje film tot zwart en dit beeld wordt via een eveneens oranje filter op een scherm 100 x 70 cm geprojecteerd, 10 maal ver groot. De kleurenfilm bewaart dit beeld slechts tijdelijk en kan op dezelfde plaats opnieuw worden gebruikt. Om direct door te kunnen werken is de film van een transportmechanisme voorzien. Met behulp van dit scherm kan de operateur interactief werken. Dit wil zeggen: opgeslagen informatie zichtbaar maken en mo dificeren. Vooral dit aspect is het pluspunt bo ven de andere automatische tekensystemen bij de dienst. Voor het wijzigen staan een „tracker- ball" en een aantal functietoetsen ter beschik king. Een tracker-ball is een kogel, die in alle richtingen bewogen kan worden en waarmee men de stand van de spiegels kan veranderen. Op deze wijze kunnen lijnstukken „met de hand" worden ingetekend. 3. Toepassingsgebied Het belangrijkste aspect van deze meer geavan ceerde apparatuur is, dat de ontwikkeling van het digitaal karteren kan doorgaan. Dit digitaal karteren is het uittekenen van in getalvorm vastgelegde situatie, ontleend aan fotogramme- trische modellen. De eerste tekening werd in april 1969 op een drumplotter tevoorschijn ge bracht [5], Inmiddels wordt reeds een aanzien lijk deel van de kaartproduktie digitaal ver vaardigd. De huidige procedure is echter nog maar ten dele automatisch; er is nogal wat handcorrectiewerk nodig, voordat de kaart aan de opdrachtgever wordt aangeboden. Verdere ontwikkelingen zijn er dan ook op gericht om dit handcorrectiewerk terug te dringen [6]. Het Vooraanzicht van de laserdisplay met het beeldscherm. 40

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 4