L nu ook interactief kunnen werken zal een stap in de goede richting zijn. Voor een economische mutatie van gegevens bleek ook elders een in teractieve methode noodzakelijk [7]. De doel stelling van een interne werkgroep voor de definitieve methode van kaartvervaardiging komt dan dichterbij: een zo volmaakt mo gelijk geautomatiseerde werkwijze te ontwikke len, waarin niet alleen een situatiekartering, maar elke mogelijke toevoeging van as- en grenskartering, het inwerken van voor- en na- verkenning etc. is opgenomen, uiteraard met de bijbehorende personele en materiële organisa tie". [8]. Waarbij valt aan te tekenen, dat een „definitieve methode" wel toekomstmuziek zal blijven Literatuurverwijzingen: spiegelstand bij beschrijven diazofilm stuurinrichting laserlicht <A O '-5 kleurenfilm optisch systeem projectielamp beeldscherm Stralengang in de laserdisplay en -plotter. [1] L. R. M. van den Brink, Tekentechniek I. Geo- desia 1960, p. 97. [2] S. C. Hoos, Het bewerken van veldwerkgegevens t.b.v. het kaarteren met een elektronische coördi- natograaf. Geodesia 1963, p. 146 e.v. [3] W. Schermerhorn en H. van Steenis, Leerboek der Landmeetkunde. 's-Gravenhage 1964 (4e druk). [4] J. van Raamsdonk, De automatisering van land meetkundig tekenwerk bij de Meetkundige Dienst. Geodesia 1974, p. 140 e.v. H. Rietveld en A. M. den Boer, Automatisch teke nen bij de Meetkundige Dienst. Divisie april 1974, p. 1 -8. [5] H. J. G. L. Aalders, Digitaal fotogrammetrisch kaarteren. Geodesia 1972, p. 35 e.v. [6] H. Rietveld, lets over digitale kaartvervaardiging bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Ned. Geodetisch Tijdschrift 1975, p. 115 e.v. [7] F. S. Kröll, Automatisering bij Hansa Luftbild te Münster. Ned. Geodetisch Tijdschrift 1975, p. 138 e.v. [8J Werkgroep digitaal karteren van de Meetkundige Dienst, Rapport over de ontwikkeling van de zgn. voorlopige methode. Delft 1972. 42

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 6