In dit gebied wordt bovendien geëxperimen teerd met beheers- en onderhoudsovereenkom- sten. De gemeente Valkenswaard heeft een iets glo balere methode gehanteerd, waarbij in rasters van 100 x 100 m allerlei elementen geïnventa riseerd en gewaardeerd zijn: agrarische waarde; visueel landschappelijke waarde; - a-biotisch milieu, als criterium voor ecolo gische waarde. De aanvraag voor aanlegvergunning wordt dan beoordeeld op basis van een evenredige afwe ging van de belangen, zoals die op de betref fende kaarten zijn geïnventariseerd en gewaar deerd. De eigenlijke toedeling In hoeverre mag de plaatselijke commissie c.q. de rechtbank rekening houden met wensen van rechthebbenden, voorzover die een niet-agra- risch belang betreffen? M.i. is de wet (art. 2) ondubbelzinnig duidelijk: het gaat om de behartiging van agrarische be langen. Toch is de jurisprudentie niet helemaal eenduidig: De Roermondse rechtbank betrok landschappelijke belangen wel degelijk in de overwegingen 15). Zo ook de rechtbank Almelo ie), die daarbij in overweging nam. dat er in de betreffende ruil verkaveling toch al zoveel natuurelementen ver loren waren gegaan. De rechtbank 's Hertogen bosch houdt duidelijk vast aan art. 2: Het zui delijk deel van het Engelermeer was toegedeeld aan het Staatsbosbeheer (SBB). Deze instantie wilde dit gebied beheren als natuurreservaat en wilde daarom publiek langs de oevers weren. Het aangrenzende oeverland was echter toege deeld aan de gemeente 's Hertogenbosch. Het SBB maakt daartegen bezwaar en wilde een 3 m brede oeverstrook in eigendom toebedeeld krijgen. Ofschoon de gemeente 's Hertogen bosch niet ter terechtzitting was verschenen, wees de rechbank het bezwaar van het SBB af, omdat de ruilverkaveling slechts plaatsvindt ter behartiging van agrarische belangen en het na- gestreefde doel van reclamant daar niet onder valt17). Commentaar: m.i. zou deze beslissing anders uitgevallen moeten zijn, als de betreffende oe verstrook een niet-agrarische i.e. een nat uur- bestemming had gehad. Tenslotte is het zinloos om bijvoorbeeld grond aan een agrarisch be drijf toe te delen, als die grond niet voor agra rische doeleinden mag worden gebruikt. 3. Het planologisch overleg Uit het voorgaande is gebleken dat van hoe groot belang het is om de voorbereiding van ruilverkaveling en van bestemmingsplan gelijk tijdig en gecoördineerd te doen plaatsvinden. Dit lijkt ingewikkeld, maar in feite is het niet anders dan alleen maar een betere organisatie van het ambtelijke planologische overleg dat toch reeds bij de voorbereiding van elk van deze plannen afzonderlijk moet plaatsvinden. Het heeft als voordeel een betere verdeling van de verantwoordelijkheden over de verschillende instanties; daardoor wordt het overleg tevens uit de vrijblijvende sfeer gehaald. Tenslotte kan ook de inspraak voor de burger inzichtelijker worden. Bij het planologisch overleg met betrekking tot de coördinatie van ruilverkaveling en ruimte lijke ordening is het volgende onderscheid van belang: drie facetten van overheidsbeleid: econo misch, sociaal-cultureel en ruimtelijk plan- ningsveld 1S); facet en sectorbeleid; drie bestuursniveau's: rijk, provincie en ge meente. De derde nota over de Ruimtelijke Ordening geeft het rijksbeleid aan ten aanzien van het ruimtelijk planningsveld. In de Rijksplanologische Commissie (RPC) vindt door interdepartementaal ambtelijk over leg coördinatie met de andere planningsvelden plaats. De structuurschema's hebben een zodanige functie, dat ze zowel onderdeel zijn van de fa cetplanning (ruimtelijke ordening), als van de sectorplanning (bijvoorbeeld landinrichting). Het structuurschema vormt derhalve de eerste fase in de onderlinge afstemming van sector planning en facetplanning. Deze globale af stemming vindt plaats in de Rijksplanologische Commissie. Over het vijfjarig volgordeschema van uitvoe ring van ruilverkavelingen en over de concrete projecten vindt planologisch overleg plaats in de Centrale Cultuurtechnische Commissie (evt. ook in de RPC). Op provinciaal en gemeente lijk niveau vindt de ruimtelijke integratie van 15) Rechtbank Roermond dd. 12 mei 1953. 16) Rechtbank Almelo dd. 5 november 1969, Ned. Gemeente 30 oktober 1970, De Pacht 1970, nr. 2922. 17) Rechtbank 's Hertogenbosch dd. 12 juli 1974, De Pacht 1975, nr. 3249. 18) Voor het onderscheid tussen de verschillende fa cetten en sectoren van overheidsbeleid zie het rap port „Bestuursorganisatie bij de kabinetsformatie 1971" van de zgn. Commissie Van Veen. 78

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 14