serieuze ondergrond, namelijk als het gaat om het toelichten van vormbepalende principes. De principiële opzet van een hoofdwegennet, een stedelijk groensysteem of een agglomeratievorm kan soms het duidelijkste worden toegelicht door een schetsmatige of gestileerde tekening, die de aandacht niet afleidt naar alle plaatse lijke details en moeilijkheden. Ook dergelijke schematische tekeningen vinden voor allerlei onderwerpen steeds meer toepassing. Totstandkoming van een plan Tot hier toe is het verhaal een beetje achterste voren uitgevallen: het begint met een bespre king van de formele plannen en eindigt met de toelichting, die ondermeer verslag doet van het voorafgaand onderzoek. Nu gebeurt het in de praktijk wel vaak, dat de toelichting pas wordt geschreven als het ontwerp al goeddeels klaar is, maar het voorafgaand onderzoek gaat toch ook in de werkelijkheid inderdaad vooraf aan het ontwerpwerk. Tegelijk met de opdracht om een plan te ma ken, geeft het gemeentebestuur aan de gemeen telijke dienst of het stedebouwkundige bureau al een aantal uitgangspunten mee. Men wenst een plan voor een nieuw woongebied of indu strieterrein. Het plan moet een bepaald grond gebied bedekken of een capaciteit bezitten, aan gepast aan de vermoedelijke behoeften over een bepaalde periode. Het moet helpen voorzien in 89 Fragment van een ongekleurde toelichtende kaart (Dagelijkse forensenstromen groter dan 50 personen en saldi per gemeente volgens volkstelling 1960).

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 25