In de RUN-toestand is de HP 9815A in twee opzichten toch duidelijk superieur aan de SR-60: hij is véél sneller en hij kan veel grotere (ge segmenteerde, maar automatisch aankoppel- bare) programma's verwerken. Voor de gebrui ker zijn er ook zeker een paar nadelen: de niet zo mooie display (kleiner en geen tekst) en de irritant lawaaiige printer, die bovendien bij niet optimaal lichtniveau, slecht leesbaar is. Ook mist hij de mooie branch-constructie via het toetsenbord zoals de SR-60 die heeft. Maar hiermee heb ik, wat mij betreft, de 'zwakke' punten van deze machine wel opgenoemd. Of men zou de prijs ook tot die zwakke punten moeten rekenen. Vermeld moet nog worden dat, van de drie hier besproken machines, de HP 9815A verreweg de meest compacte en transportabele is. Een bijzonderheid van de HP 9815A is het feit dat programmageheugen en dataregisters geen strenge scheiding kennen. Bij het aanzetten van de machine zijn er twintig da taregisters (0 t/m 9 en A t/m J) en 1928 in structiestappen beschikbaar. Meer dataregis ters kunnen via een uiterst simpele instructie worden gereserveerd, waarbij ieder extra re gister acht instructiestappen van het program mageheugen 'afknabbelt'. Door deze voorzie ning is een zeer efficiënt gebruik van de geheu genruimte mogelijk. Programmeerbaarheid De programmeerbaarheid van de HP 9815A is over de hele linie werkelijk voorbeeldig. ad a. functies: zeer goed. Behalve absolute waarde (gemakkelijk programmeerbaar) is alles er, en men kan het ook allemaal op het toet senbord vinden. ad b. tests: zeer goed. Doordat de machine werkt in de RPN kan behalve op de inmiddels bekende criteria ook getest worden op de rela tie tussen twee willekeurige getallen (namelijk de inhouden van X- en Y-register) zoals X>Y, X Y, X Y, X 7^ Y. Een (buitengewoon pret tig werkende) bijzonderheid is verder het feit dat aan het IF-statement niet noodzakelijker wijs een sprongopdracht behoeft te worden ge koppeld. Dit laat zich het best demonstreren met een fictief stukje programma. Stel, u moet de wortel trekken uit een berekeningsresultaat dat, indien negatief, eerst positief moet worden gemaakt. Normaliter ontstaat dan een stukje programma van de volgende vorm: if x pos GTO LBL 01 change sign LBL 01 De HP 9815A biedt de volgende mogelijkheid: if x neg. change sign Het is dus niet zozeer een kwestie van sprin gen of niet-springen, alswel de instructie na het IF-statement uitvoeren of niet uitvoeren. Die instructie mag ook gerust een sprongopdracht zijn. ad c. flags: uitstekend. Vier normale en vier speciale flags zijn beschikbaar, het tweede vier tal biedt mogelijkheid tot enige bijzonder aar dige 'constructies'. ad d. subroutine-bekwaamheden: uitstekend. Nesten van subroutines tot 7 diep is mogelijk. ad e. adresseermogelijkheden: zeer goed. Adressen van sprongopdrachten kunnen abso luut (direct zowel als indirect) en symbolisch worden opgegeven. ad aantal labels en ZTBT's: zeer goed. Er is een totaal van 100 labels beschikbaar plus 15 ZTBT's. ad g. manipulatie van tussenuitkomsten: zeer goed. Alle registers zijn vrij adresseerbaar met STO, STO STO—STO X en STO-t-, ad h. lussen: drie stuks. Dit is een van de (vele) aantrekkelijke zaken van deze machine. De drie lussen kunnen simultaan, in elkaar genesteld, worden gebruikt. Het zou een beetje te ver voe ren om de merites van deze voorziening duide lijk te maken, maar er zijn zeer fraaie pro grammaconstructies mee uit te voeren. Redigeerbaarheid De redigeerbaarheid van de HP 9815A is pri ma. Uiteraard zijn tussenvoegingen, vervangin gen en annuleringen van programmastappen mogelijk. Tussenvoegingen (inserts) van meer dan één instructie kunnen worden ingevoerd na het initiëren van een insertconditie, die na afloop weer wordt opgeheven. Het effectief zijn van die conditie wordt in de display duidelijk weergegeven en bij omschake ling van programmeer- naar opereertoestand wordt de insertconditie automatisch beëindigd, waardoor vele, erg vervelende, moeilijkheden worden voorkomen. Een van de mooiste voorzieningen van de ma chine is overigens de volautomatische sprong- adrescorrectie. Dit houdt in dat een sprong naar een bepaalde instructie op een bepaald abso luut (regelnummer) adres altijd naar die zelfde instructie zal blijven voeren, ongeacht hoeveel instructies er, waar dan ook in het programma, worden ingevoegd of uitgehaald. In een woord: voortreffelijk. 110

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 10