Rekenconventie De HP 9815A werkt in het RPN, (afkorting Reverse Polish Notation). Over de voor- en nadelen van enerzijds RPN en anderzijds een algebraïsche notatie worden al jaren geanimeerde discussies gevoerd. Men kan uiteindelijk alleen maar zeggen dat beide alternatieven uitstekend kunnen voldoen. Naar mijn smaak zou RPN ideaal zijn, als wij er van af de eerste klas basisschool mee zouden wer ken. Het is in ieder geval een conventie die snelle en efficiënte invoerprocedures mogelijk maakt; ook bij het uitvoeren van tests geeft zij superieure mogelijkheden. Aan de andere kant dient gezegd, dat de constructie als bij de HP 9815A (trouwens bij alle HP-machines die in RPN werken) overeenkomt met een algebra- ische notatie met soms maximaal 2 diepe haakjes. Bijvoorbeeld: 2 X (3 5 -t- (4 - 1)) kan door de HP 9815A niet in deze vorm worden ver werkt. Als men er (3 5 (4 - 1)) X 2 van maakt, gaat het wel. Samenvattend: wat mij betreft is voor een tafelmachine het een net zo bruikbaar als het ander. Bij pocketmachines met hun veel kleinere pro grammageheugen kan de bondigheid van RPN een wezenlijk voordeel zijn. W erksnelheid De HP 9815A is een uitermate snelwerkende machine. Niet alleen de bewerkingen zijn flit send snel, ook de cassettetape opereert met verbluffende snelheid. Dit geeft mogelijkheden voor het construeren van vrij grote, gesegmen teerde programma's programma's die lan ger zijn dan het programmageheugen van de machine en die daardoor in segmenten moet worden 'geladen' en verwerkt) met behoud van alleszins behoorlijke werksnelheden. De beide standaardprogramma's (zie bij werksnelheid SR-60) vergen de volgende 'tijden': circa 0,1 en circa 0,8 seconden! Externe opslagmedia Het allereerste externe opslagmedia van de HP 9815A is de tapecassette. De omvang hier van is indrukwekkend: voldoende voor ruim 90.000 programmastappen of ruim 11.000 data of welke combinatie daartussen ook. Daarbij werkt deze cassette met bijzonder hoge snelheid: de hele tape wordt binnen 30 seconden afge zocht voor één bepaalde sectie. Bij enig slim groeperen van secties ontstaan flitsend snelle opspoor- en laad-routines waardoor, zoals hier boven vermeld, zeer lange gesegmenteerde pro gramma's met bijzonder bevredigende verwer kingssnelheden kunnen worden geconstrueerd. Verdere bijzonderheden Hoewel ik het accent van de HP 9815A als autonome rekenmachine meer vind liggen op de mogelijkheden om programma's te maken dan om ze uit te voeren, is hij voor het laatste uitstekend geschikt. Een zeer nuttige voorziening is daarbij de zogenaamde autostart-toestand, wat in feite een bijzondere vorm van de normale run-mode is. Indien men in autostart-mode de machine aanzet, wordt automatisch de eerste file (programmasegment) in het geheugen ge laden en aansluitend uitgevoerd. Op die manier kan een programma als het ware de 'dialoog' met de gebruiker beginnen, zijn eigen inhouds opgave afdrukken, enzovoort. Een beperking is dat de machine geen werkelijke ingebouwde branch-mogelijkheid heeft. De enige vorm van antwoorden die hij kent, bestaat uit het invoe ren van getallen en niet-numerieke antwoorden (JA, NEE, ONBEKEND e.d.). Deze moeten daarom van een cijferwaarde worden voorzien. Overigens mag de foutsignalering van het apparaat ook wel even worden geprezen. Uit een zeer uitgebreide collectie van mogelijke fouten, zowel in RUN als in PROGRAM- toestand, wordt de gemaakte fout door de machine herkend en netjes omschreven afge drukt. Samenvatting Zoals ik al zei: de ontwikkeling van de elektro nica gaat bijzonder snel en een zeker basisbe grip van wat er aan mogelijkheden bestaat (en wat men ermee kan doen) is wel gewenst. Van daar dat ik enigszins dieper ben ingegaan op de betekenis van al die namen en kreten die u kunt tegenkomen in de documentatie van calcu latorfabrikanten. Maar daarnaast zou het toch wel aangenaam zijn, als een theoretisch iemand die op dit moment overweegt een dergelijk ap paraat aan te schaffen, aan de hand van dit artikel erin zou slagen een keuze te doen uit de drie hier besproken machines. Om hierin te slagen, zal men van een aantal premissen moeten uitgaan: 1. Geld speelt een rol. 2. Research en software-ontwikkeling zijn geen ambities van de aanschaffer van het apparaat: hij koopt primair een stuk pro- duktiegereedschap. 111

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 11